Professional Documents
Culture Documents
*Given
Solve in the following steps:
$450,000 - $234,000 = $216,000
$900,000 - $441,000 = $459,000; $450,000 - $234,000 = $216,000
$459,000 - $171,000 = $288,000; $216,000 - $45,000 = $171,000
$288,000 + $171,000 = $459,000
$459,000 - $321,000 = $138,000
a) The contribution margin of the West business segment is: $216,000
b) A properly constructed segmented income statement in a contribution format would show that
the segment margin of the East business segment is: $288,000
c) A properly constructed segmented income statement in a contribution format would show that
the net operating income of the company as a whole is: $138,000
2. A company's average operating assets are $220,000 and its net operating income is $44,000.
The company invested in a new project, increasing average assets to $250,000 and increasing its
net operating income to $49,550. What is the project's residual income if the required rate of
return is 20%?
Project average operating assets = $250,000 - $220,000 = $30,000
Project net operating income = $49,550 - $44,000 = $5,550
Residual income = Net operating income - Minimum required rate of return x Average operating
assets = $5,550 - (20% x $30,000) = ($450)
The company paid dividends of $2,100 last year. The "Investment in Cedar Company" on the
statement of financial position represents an investment in the stock of another company.
a. Compute the company's margin, turnover, and return on investment for last year.
Average operating assets = ($220,000 + $240,000)
2 = $230,000
$414,000 = 15%
$230,000 = 1.8
ROI = Net Operating Income / Average Operating Assets = 62100/ 230000 = 27%
b. The Board of Directors of Beaker Company has set a minimum required return of 20%. What
was the company's residual income last year?