You are on page 1of 5

Aria curriculara: Consiliere si orientare

Clasa:

a XI-a B

Profesor:

Buda Dorin

Data/Nr. Ore:

Modul tematic:

Autocunoastere si dezvoltare personala

Subcomponenta: Autoevaluare. Metode de realizare


Tema lectie:

"Eu n oglinda" 646r178g

PROIECT DIDACTIC

SCOPUL LECTIEI:
- reflectia asupra comportamentelor proprii si a rezultatelor obtinute
CONCEPTE CHEIE(maxim 5):
- autoevaluare, autocunostere, perceptia propriei persoane
OBIECTIVE: la sfrsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:
-

sa-si identifice punctele tari si punctele slabe, interesele si abilitatile


-

sa si cunoasca calitatile si limitele care i caracterizeaza


-

sa-si contureze imaginea de sine

RESURSE:
Resurse materiale: cartonase colorate, fise de lucru, chestionar, coli albe
de hartie, rigla, markere colorate, pixuri, creioane

Resurse procedurale/metode: conversasia, expunerea, explicatia,


activitate individuala

FORME DE ORGANIZARE: individuala, frontala si pe grupe


Moment organizatoric :
- profesorul si elevii se pregatesc pentru derularea activitatii asigurnd
materialele si atmosfera corespunzatoare

Crearea starii aperceptive emotionale/captarea atentiei


-

Exercitiu de spargere a ghetii " Fulgii de zapada" 646r178g . Fiecare elev


primeste o foaie de hrtie. Elevii sunt rugati sa nu puna ntrebari, sa fie
foarte atenti la explicatii si sa execute ceea ce nteleg. Li se cere sa
ndoaie foile si sa rupa coltul din stnga. Aceasta comanda se repeta de
patru ori. Li se cere sa desfaca foaia si sa observe fulgii formati.

Concluzii : se observa ca desi toti elevii au facut acelasi lucru nu exista


mai multi elevi
care sa obtina acelasi rezultat.
Cunoasterea de catre adolescenti si tineri a partilor pozitive si negative
ale personalitatii lor joaca un rol important n gasirea unor modalitati de
depasire a aspectelor negative si a unor modalitati de dezvoltare a ceea ce au
mai bun. Exista foarte multe elemente ale personalitatii n formare de care ei nu
sunt constienti, elemente pe care le ignora sau le minimalizeaza precum si
elemente de care sunt mndri.
Autocunoasterea sau autoaprecierea reprezinta cunoasterea calitatilor si
defectelor proprii, a capacitatilor, aptitudinilor si atitudinilor, a trasaturilor de
personalitate precum si a gradului lor de dezvoltare. Ea se realizeaza prin
comparatie cu ceilalti oameni si evidentiaza particularitatile individuale n cadrul
unor grupuri.

Derularea activitatii
Pasul 1. Harta inimii
Fiecare elev primeste o foaie pe care este desenata o inima ce cuprinde patru
zone numerotate cu A, B, C, D. Elevii vor trebui sa completeze cele 4 zone n
modul urmator:
A- cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult;
B- cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi;
C- cel putin 3 lucruri pe care le faci bine;

D- cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine;

Concluzii. se citesc cteva fise dupa care acestea se vor afisa pe un panou
Pasul 2. Oglinda
Se vor forma 4 grupe de elevi n modul urmator: fiecare elev va trebui sa
numere pna la 4 numarul zis de fiecare elev fiind numarul grupei careia acesta
i apartine.
Fiecare membru al grupului primeste cte o coala alba n care va desena
chenarul unei oglinzi, lasnd cel putin 2,5 cm spatiu pe margine. Fiecare trebuie
sa-si treaca numele ca titlu si sa scrie cuvinte si convingeri n interiorul oglinzii,
care sa descrie felul n care se percepe.
Cnd fiecare si-a ndeplinit sarcina, vom aduna colile si le vom da altui
grup care sa scrie n spatiul alb din jurul oglinzii comentarii pentru fiecare dintre
colegi.
Dupa ce toti si-au ndeplinit sarcinile, vom da oglinzile napoi celor ce leau creat, si le vom acorda timp pentru citirea comentariilor
Concluzii : Elevii vor fi ntrebati daca exista vreo diferenta ntre modul n
care s-au evaluat ei si modul n care sunt perceputi de ceilalti. Folosind harta
inimii vor fi pusi sa identifice daca exista cuvinte scrise n zona D care se
regasesc n spatiul alb din jurul oglinzii.

Pasul 3. Ierarhizeaza-ti valorile


Fiecare elev primeste o fisa pe care sunt trecute diferite valori urmnd a-i
fi atribuita fiecarei valori un numar.
Concluzii. Se citesc cteva fise si se discuta dupa care se compara cu
harta inimii.

Evaluarea activitatii
Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfasurata.
Fisa de lucru
Cunoaste-te pe tine!
Harta inimii

Cerinta: completeaza spatiile inimii astfel:


A- cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult;
B- cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi;

C- cel putin 3 lucruri pe care le faci bine;


D- cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine;
IERARHIZEAZ-I VALORILE
Selecteaza valoarea cea mai importanta pentru tine si scrie 1 n dreptul
ei. Continua n felul acesta pna cnd parcurgi toate punctele. Valoarea careia i
vei atribui numarul 14 va fi cea mai putin importanta pentru tine.

VALOAREA
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.

O buna conditie fizica (forma


fizica)
Siguranta economica
Inteligenta
Educatia
Curatenia
Casatoria
Copii
O cariera de succes
Fericirea
Religia
Prietenia
Libertatea
Cetatenia
Familia
CHESTIONAR
1. Dati o nota activitatii desfasurate.
2. Ce v-a placut?
3. Ce nu v-a placut?
4. Credeti ca v-a fost utila? Daca da, de ce?

You might also like