You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 1.04.2015
coala Gimnazial Plosca
CLASA: a V-a B
PROFESOR: Puc Andreea
OBIECTUL: Limba i literatura romn
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
SUBIECTUL: Adverbul
TIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotine
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A. Cognitive la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
OC1 - s defineasc adverbul;
OC2 - s identifice adverbele n exprimarea scris i oral;
OC3 - s diferenieze adverbele dup alctuire i neles;
OC4 s identifice prile de vorbire pe care le determin adverbul;
OC5 - s identifice funcia sintactic a adverbelor;
OC6 - s formeze adverbele formate prin derivare;
OC7 - s identifice, n exprimarea scris, forma corect de scriere a unor adverbe;
OC8 s integreze, n enunuri, diferite adverbe.
B. Afective elevii trebuie:
OA1 s participe cu interes i atenie la lecie;
OA2 s accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor.
C. Psiho-motorii elevii vor fi capabili:
OP1 s-i dirijeze efortul oculo-motor ctre centrul de interes vizat de profesor;
OP2 s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul orei.
EVALUAREA: observarea sistematic, evaluarea oral, evaluarea scris.

STRATEGIA DIDACTIC: (ora I)


a) Metode i procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode precum: nvarea
prin descoperire, exerciiul, expunerea, conversaia euristic, rebusul, problematizarea,
dictarea, schema la tabl, jocul didactic, analiza gramatical.
b) Forme de organizare a nvrii: activitate frontal combinat cu activitatea individual
i pe grupe;
c) Mijloace didactice: fie de lucru, manualul, tabla,
d) Resurse: capacitile normale de nvare ale elevilor, coninuturi conform programei
colare, timp de lucru 50 de minute;
e) Bibliografie:

Crciun, Corneliu Metodica studierii limbii i literaturii romne n gimnaziu i


liceu, Editura EMIA, Deva, 2007;
Parfene, Constantin Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal.
Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Editura POLIROM, 1999;
Koronka, Adriana Morfologia limbii romne, Editura UNIVERSITAS,
Petroani, 2005;
Metea, Alexandru, Limba romn pentru elevi. Vocabular. Morfologie. Sintax,
Editura HELICON, Timioara, 1993
Programa de limba i literatura romn pentru clasele V-VIII;

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele leciei
1. Moment
organizatoric

Durata
2 min.

2. Verificarea
cunotinelor
anterioare i a
4 min.
temei pentru acas
3. Captarea
ateniei

5 min.

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice
(metode,procedee,
forme de org.,
mijl. didactice)

Asigur atmosfera adecvat


nceperii i desfurrii orei;
noteaz absenii.

Deschid caietele, se pregtesc de


or.

Conversaia
Activitatea frontal

Verific tema, cantitativ i calitativ,


face aprecieri asupra modului n
care elevii au rezolvat cerinele.

Citesc tema, analizeaz cele


efectuate.

Activitate frontal

Pentru a afla care este subiectul


Rezolv cerina.
leciei de astzi, trebuie s rezolvm
un rebus. Se prezint un material cu
acest rebus.

Spargerea gheii
(gndirea activ)
Activitate frontal

Rspundei ntrebrilor pentru a afla


subiectul leciei noastre!
4. Anunarea
subiectului leciei
i a obiectivelor
operaionale

2 min.

Vom ncerca mpreun s aflm ce


este ADVERBUL. Va trebui ca, la
sfritul orei, s: (se anun

Recepteaz.
Scriu titlul n caiete.

Conversaia
Explicaia
Activitate frontal

obiectivele operaionale).
Se scrie titlul pe tabl.
5. Dirijarea
nvrii (26 min.)
5 min.

Se va lucra pe grupe.
Grupa I se gndete la enunuri n
care apar, deodat, cuvintele: odat
i acum.

Grupa II se gndete la enunuri


cu cuvintele: dincolo i aici.
Grupa III se gndete la enunuri
cu cuvintele: altfel i bine.

i individual

Ex:
Odat, Andrei era copil cuminte,
dar acum este neastmprat.
Ex:
Eu voi face curenie aici, sora
mea , dincolo.
Ex:
Dac vei gndi altfel, i va
merge bine.

nvarea prin
descoperire
Exerciiul

Se formuleaz mai multe enunuri


de ctre fiecare grup. Enunul cel
mai reuit al fiecrei grupe se scrie
pe tabl i n caiete.
Ce parte de vorbire determin
aceste cuvinte?
7 min.

Profesorul definete adverbul i


explic titlul ( lat. adverbium
lng verb, care determin un verb)
Dicteaz definiia.
Adverbul este partea de vorbire

Elevii vor observa c aceste


cuvinte determin un verb, de
fiecare dat.
Elevii noteaz definiia
adverbului.

Expunerea
Dictarea
Sinteza

neflexibil care determin un verb.


Profesorul scrie pe tabl enunurile:
Biatul acesta aa de iste este
colegul meu.
Sportivul a aruncat discul destul de
departe.
Ce observm n exemplele date?

n ce fel iste?
n ce fel departe?
Elevii observ c adverbul poate
determina i un adjectiv sau un
alt adverb.

Problematizarea
nvarea prin
descoperire
Activitate frontal

14 min.
Fiecare elev primete un adverb din
plicul cu surprize care conine
diferite adverbe i trebuie s l pun
n Copacul adverbelor:
Prima crengu: adverbele care
indic timpul.
Grupa II: adverbele care indic
locul.
Grupa III: adverbele care indic
modalitatea (modul) de realizare a
aciunii.
Profesorul face o schem pe tabl,
clasificndu-le dup neles.
Se vor scrie pe tabl enunuri pentru
a ilustra funciile sintactice ale

Jocul didactic
nvarea prin
descoperire
Activitate pe grupe

adverbului.
Precizai funcia sintactic a
adverbului din enunul:
Fratele lui este altfel.
Scrie pe tabl funciile sintactice ale
adverbului:
a) complement circumstanial
de timp;
b) complement circumstanial
de loc;
c) complement circumstanial
de mod;
d) nume predicativ.
Profesorul atrage atenia c
adverbele ntlnite pn acum sunt,
dup origine, adverbe primare i
atrage atenia c adverbele pot fi
formate i prin alte mijloace.
Li se cere elevilor s explice modul
de formare al adverbelor: binior,
tr, fi, brbtete, totalmente.
6. Obinerea
performanei

7. Asigurarea
feedbackului

6 min.

Alctuii, cu ajutorul sufixelor


(prin derivare), adverbe de la
cuvintele: cruce, ran, tnr, real,
prieten, colar.
Se face pe parcursul leciei, prin
aprecieri verbale de tipul: Bine!,
Corect!, Da!, Exact!, prin

Rezolv cerin i descoper


funciile sintactice pe care le
poate ndeplini adverbul.
Analiza
nvarea prin
descoperire
Conversaia
Activitate frontal
Noteaz n caiete.

Elevii observ c aceste adverbe


s-au format prin derivare cu
sufixele: -i, -, -ete, -mente.
Exerciiul
nvarea prin
descoperire
Activitate frontal

Activitate
individual
Exerciiul
Conversaia

8. Evaluare
formativ

8 min.

9. Asigurarea
reteniei i a
transferului

2 min.

rspunsurile pe care le dau elevii.


Profesorul cere elevilor s rezolve
exerciiile de pe fia de lucru
primit de fiecare.
Se fac aprecieri asupra modului n
care s-a desfurat lecia, se noteaz
elevii care s-au remarcat.
Se comunic tema pentru acas.

Rezolv cerinele.

Exerciiul creator

Conversaia
Noteaz tema.

You might also like