Assume estimated required waterway area, V = 2.0m/s
Estimated area, A = Q/V = 2.5m2 So try 1800 (wide) x 1200(height) box culvert Design chart 27.4 with Q = 5.0 m 3/s Q/NB = 2.78 HW/D = 1.30 HW = 1.30 X 1.2 =1.56 < 1.7m, acceptable, OK! Check for outlet control TW= 0.8m<1.2m Design chart 27.9 dc = 0.92m dc + D/2 = 0.92+1.20/2 = 1.06, already exceed tailwater depth of 0.8m As outlined in section 27.3.3 enter design chart 27.11 with L=90m A=1.2 x 1.8 = 2.16m2 Ke= 0.5 Draw line Q = 5m3/s and obtain H=0.45m Fall of culvert inlet Ls=50-49=1m HW
= dc + D/2 + H - Ls = 1.06+0.45-1.00=0.51m
HW(inlet) > HW(outlet), 1.56>0.51
Hydraulic radius = Area/Wetted Perimeter R= 2.16/ 2(1.8+1.0) = 0.36m D= 4 x 0.36= 1.44m S= 1/90 = 0.011 From colebook whites chart, k=0.6mm (25B)(25.B4) Vr=4.4 m/s Qt= 2.16 x 4.4= 9.5m3/s Q/Qr=5/9.5 = 0.526 Chart 27.7 dor B/D = 1.5 V/Vf = 1.02
V = 1.02 x 4.4 = 4.5 m/s
y/D = 0.53 y=0.53 x 1.2 = 0.64 0.64<dc =0.92m Hence, use 1800 x 1200 as culvert box Outlet velocity = 4.5 m/s Headwater height of 1.5m and headwater R.L = 51.5m