You are on page 1of 5

UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

FAKULTI SENI KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF

TAJUK TUGASAN :

RANCANGAN PENGAJARAN

NAMA NIK MOHD FADZLI BIN NIK YUSOF


NO.MATRIK D20081032477
KOD KURSUS KPD3026
KUMPULAN AQ

PENSYARAH : EN. HASSAN BIN MOHD GHAZALI

SEMESTER : 6
Tarikh : 20 Januari 2011

Waktu : 2 waktu

Masa : 1 jam 20 minit

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni

Tingkatan : 3 Delima

Bilangan Pelajar : 32 Orang

Bidang : Seni Halus

Unit Pembelajaran : Lukisan basah atas kering

Tajuk / tema : Buah-buahan tempatan (limau)

Objektif hasil pengajaran

Diakhir pengajaran pelajar akan dapat :

1. Kognitif : Menerangkan teknik basah atas kering dengan jelas.


2. Psikomotor : Menghasilkan lukisan catan cat air ( buah oren) dengan aplikasi teknik basah
atas kering.
3. Afektif : Menghasilkan karya lukisan menggunakan teknik basah atas kering dengan kemas.

Pengetahuan sedia ada

1. Pelajar telah mengetahui tentang adanya teknik kering atas basah.


2. Pelajar pernah melukis serangga dengan menggunakan teknik-teknik melukis yang lain.
3. Pelajar telah menggunakan cat air dalam aktiviti seni visual yang lain.

Menggabungjalin Kemahiran

1. Mengenal buah-buahan yang ada dalam bidang sains.


2. Melukis buah limau menggunakan teknik kering atas basah.

KBKK : Membuat kajian teknik, meningkatkan daya kreativiti, membuat tafsiran.


Nilai :

1. Meningkatkan daya kreativiti dalam menghasilkan sesuatu karya.


2. Mempelajari sesuatu yang baru dalam bidang seni halus.
3. Memupuk semangat untuk terus mengkaji sesuatu yang baru dalam pendidikan seni

Alatan/bahan dan sumber :

1. Cat air, berus, bekas berus, kertas lukisan,pensil pemadam dan buku rujukan.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / masa Isi Kandungan Pembelajaran Catatan/ ABM
Set Induksi Guru memulakan pengajaran 1. Pelajar mendengar Ketelitian
(5 Minit ) dengan menyuruh pelajar apa yang telah Penghayatan
melakukan aktiviti yang diterangkan oleh guru.
berkaitan dengan teknik- ABM
teknik catan cat air. 2. Pelajar melihat Video, gambar,
tayangan video dan laptop.
-Gambar. gambar yang
ditunjukkan oleh guru
sambil memberikan
pendapat masing-
masing.

Aktiviti 1 Aras 1: Menjelaskan, 1. Pelajar mendengar DBAE


(15 minit) mengumpul maklumat, penjelasan yang penghasilan,
pemahaman konsep dan diberikan oleh guru. konsep.
penghayatan.
2. Pelajar bertanyakan Pendekatan
-Jenis teknik-teknik cat soalan kepada guru - Masteri
Air. sekiranya tidak faham
-Fungsi teknik-teknik dengan penjelasan BBM
cat air. guru. LCD, projector,
-Kesan teknik-teknik 3. Guru memberikan gambar lukisan,
yang digunakan. peluang kepada pelajar laptop.
untuk bertanyakan
soalan.

4. Guru bertanyakan
soalan kepada pelajar
untuk menguji tahap
kefahaman pelajar.

Langah 2 Aras 2 : Penggunaan alatan 1. Pelajar melihat apa DBAE-


(20 Minit ) dan bahan, dan teknik untuk yang ditunjukkan oleh Penghasilan produk.
menghasilkan karya. guru.
 Penggunaan berus Pendekatan-
dengan betul. 2. Pelajar bertanyakan -assure
 Kaedah soalan kepada guru -demonstrasi
mencampurkan sekiranya kurang jelas.
warna mengikut BBM
3. Pelajar mencatat
kadar yang sesuai. Cat air, berus, kertas
input-input penting.
 Menunjukkan teknik lukisan, buku teks,
kering atas basah. air, pensil.
4. Guru menyoal pelajar
untuk menguji tahap
kefahaman pelajar.

Berus

Water Colour
Langkah 3 Aras 3 : Menghasilkan karya 1. Guru mengarahkan Pendekatan
(30minit) atau produk menggunakan pelajar supaya -behaviorisme
teknik kering atas basah memulakan tugasan -domain psikomotor
dengan betul. dengan berhati-hati. -imitasi.

2. Pelajar melakukan BBM


tugasan yang Cat air, berus, bekas,
diarahkan oleh guru. kertas lukisan, pensil
dan pemadam.
3. Pelajar melaksanakan
tugasan yang
diberikan oleh guru
dengan penuh tekun.

4. Guru memantau
aktiviti pelajar.
Penutup Penilaian terhadap hasil 1. Pelajar menerima DBAE-
(10 Minit) karya pelajar. penilaian yang Kritikan seni.
diberikan oleh guru
Guru akan memberikan terhadap karya Pendekatan
kritikan melalui peneguhan mereka. -Pendekatan koperatif
positif kepada pelajar. -Teori behaviorisme
2. Pelajar-pelajar yang (peneguhan positif)
menghasilkan lukisan -Apresiasi terhadap
cat air dengan karya seni.
sempurna akan
diberikan hadiah. BBM
Hasil karya pelajar.

You might also like