You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

Grup Şcolar “ Costache Conachi ” Pechea


Data: 11.04.2011
Clasa: a IX-a B
Profesor: MIHAELA GROSU
Obiectul: Matematică M2
Unitatea de învăţare: Funcţia de gradul al II-lea
Tema lecţiei: Semnul funcţiei de gradul al II-lea
Tipul lecţiei: Dobîndire de noi cunoştinţe
Durata: 50 minute

Competenţe generale
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au
fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice.
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă.

Competenţe specifice
1. Diferenţierea , prin exemple, a variaţiei liniare de cea pătratică
2. Completarea unor tabele de valori necesare pentru trasarea graficului de gradul al II – lea
6. Utilizarea monotoniei şi a punctelor de extrem în optimizarea rezultatelor unor probleme
practice

Obiective operaţionale:
La finalul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1: să genereze ecuaţia de gradul al doilea atunci când se cunosc soluţiile;
O2: să stabilească minimul şi maximul unei funcţii de gradul al II-lea.
O3: să identifice coordonatele vârfului parabolei asociate funcţiei de gradul al II-lea;
O4: să aplice semnul funcţiei de gradul al II-lea în exerciţii şi probleme;
O5: să aibă abilitatea de a construi tabele de semne
Strategia didactica:

*Metode şi procedee: Conversaţia


Exerciţiul
Explicaţia
Exemplificarea
Observaţia sistematică

*Resurse materiale:
- Manual
- Culegeri de probleme pentru examenul de bacalaureat
- Fişe de lucru

*Forme de organizare: Frontal, individual.

Material bibliografic:
1. Manual clasa a IX – a editura Didactică şi pedagogică Bucureşti

2. Culegeri de probleme pentru examenul de bacalaureat, editura Sigma

3. Metodica predarii matematicii, editia a VI-A, editura


Paralela 45, 2010
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Strategii didactice
Etapele lecţiei Obiective Metode şi Procedee de
Conţinutul lecţiei
procedee evaluare
1. Moment
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei; se face prezenţa şi se notează
organizatoric conversaţia în grup
absenţii.
3 min

Verific frontal următoarele noţiuni:


O1
2. Captarea Care este forma unei ecuaţii de gradul al II – lea ?
conversaţia
atenţiei Care este minimul şi maximul funcţiei de gradul al II-lea ? în grup şi
O2 euristică
Care sunt coordonatele vârfului parabolei ? individual
O3 exemplul
5 min Cum se numeşte graficul funcţiei de gradul al II – lea ?
O4

3. Anunţarea
temei şi a
Anunţ titlul lecţiei: ”Semnul funcţiei de gradul al II-lea precum şi obiectivele operaţionale. conversaţia în grup
obiectivelor
2 min

Fie funcţia de gradul al doilea f ( x ) = ax 2 + bx + c , a, b, c ∈R a ≠0

Am văzut că semnul lui a ne precizează monotonia funcţiei pe anumite intervale.


Vom vedea în continuare că semnul lui ∆ = b 2 − 4ac coroborat cu semnul lui a precizează
semnul funcţiei f.
Pentru a determina semnul lui f trebuie să aflăm soluţiile ecuaţiei ataşate funcţiei de gradul doi

ax 2 + bx + c = 0

O1 TEOREMĂ: Fie f : R → R f ( x) = ax + bx + c a ≠ 0.
2

1) Dacă ∆ > 0 , atunci ecuaţia ataşată lui f are două rădăcini reale distincte x1 < x 2 , iar semnul lui metoda
individual
f este cel al lui a în afara rădăcinilor şi semn contrar lui a între rădăcini. exerciţiului

O2
x - ∞ x1 x2 +∞
f (x) semnul lui a 0 semn contrar lui a 0 semnul lui a

Tabelul de semn pentru f

a>0 a<0

You might also like