You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PEMULIHAN KHAS Tarikh Hari Masa Tahun/ Kelas Jumlah Murid Matapelajaran Nilai Murni

Kemahiran Bernilai Tambah : : : : : : : : 9 April 2012 Isnin 60 minit (12.10 tengahari 1.10 petang ) Tahun 3 Anggerik 4 orang Matematik kesungguhan, kerjasama, ketekunan, kesabaran, bersyukur. 1. KP : Kecerdasan Pelbagai (logik matematik,verbal-linguistik,visual-ruang,muzik) 2. KB : Kemahiran Belajar (mendengar dengan aktif) 3. KBKK (mengingat semula, membilang, memerhati, meneliti, berimaginasi, konsentrasi)

Kategori Nama Murid

Tahap Akademik : Sederhana 1. 2. 3. 4. Syamirul Fikry bin Adenan Durgeshwaran a/l Rajendran Nurul Azierah binti Roshidi Muhammad Raziq bin Mokhtar

Kemahiran

9.0 Penolakan nombor dua digit dengan dua digit, dalam lingkungan 18, tanpa mengumpul semula. 9.1 Menulis ayat matematik. iii. menulis ayat matematik dalam bentuk lazim.

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat 1. Melengkapkan 4 daripada 5 soalan matematik, operasi tolak, nombor dua digit dengan nombor dua digit, dalam lingkungan 18, tanpa mengumpul semula, dengan menggunakan bentuk lazim dengan betul berdasarkan carta ajaib yang diberikan. 2. Melengkapkan 3 daripada 4 soalan matematik, operasi tolak, nombor dua digit dengan nombor dua digit, dalam lingkungan 18, tanpa mengumpul semula, dengan menggunakan bentuk lazim dengan betul berdasarkan Kisah Pengembaraan Si Bobo. 3. Melengkapkan 4 daripada 5 soalan matematik, operasi tolak, nombor dua digit dengan nombor dua digit, dalam lingkungan 18, tanpa mengumpul semula, dengan menggunakan bentuk lazim dengan betul berdasarkan lembaran kerja yang diberi.

Pengetahuan Sedia Ada

Murid sudah menguasai kemahiran operasi menolak dalam lingkungan 18, antara nombor dua digit dengan satu digit, tanpa mengumpul semula. Murid boleh membuat pengiraan operasi tolak dengan menggunakan jari.

Bahan Bantu Mengajar

Langkah P&P 1. Set Induksi

Bahan Bantu Mengajar Paparan video 10 budak hitam -Laptop, Pembesar suara, video 10 Budak Hitam. Aktiviti P&P : Carta Bunga Gergasi -Pen marker, Kad manila berbentuk bunga gergasi, soalan operasi tolak dalam bentuk lazim.

2. Langkah 1

3. Langkah 2

4. Langkah 3 5. Penutup

Aktiviti Pengukuhan : Kisah Pengembaraan Si Bobo. - Kad Tetingkap (bergambar, soalan operasi tolak, kad huruf) -Boneka lidi Si Bobo. Lembaran Kerja : Lengkapkan Penolakan ( Bentuk Lazim) Nyanyian : Tolak Satu, Satu. (Melodi : Bila Rasa Gembira)

Langkah
Set Induksi ( 5 minit )

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran


Paparan video 10 Budak Hitam : A 1. Murid menonton video pendek tentang kisah 10 Budak Hitam versi orang lidi. 2. Murid diminta menceritakan apa yang mereka faham tentang video tersebut. 3. Guru mengaitkan permainan tersebut dengan isi pelajaran hari ini : Belajar menolak dalam lingkungan 18 dalam bentuk lazim.

Catatan
BBM : -Laptop, Video 10 Budak Hitam, Pembesar Suara. KBT : -Kecerdasan Pelbagai (KP) : visual-spatial KBKK : -mengamati perbezaan bilangan orang lidi Nilai Murni : -Ketekunan

Langkah 1 ( 20 minit )

Carta Bunga Gergasi & Pen Marker Beracun: 1. Guru menunjukkan Carta Bunga Gergasi.
2. Guru menulis soalan penolakan dalam bentuk lazim.

BBM : -Carta Bunga Gergasi -Pen Marker -Laptop -Pembesar Suara

3. Guru mengajar murid cara menolak dalam bentuk lazim : Murid menolak nombor dalam rumah sa sebelah
paling kanan terlebih dahulu. KBKK : -kemahiran menolak menggunakan jari -memerhati, meneliti KBT : -Kecerdasan Pelbagai : Logik-Matematik -Kemahiran Belajar : Latih tubi Nilai Murni : -Kesabaran

Kemudian, tolak pula nombor di rumaah puluh di


sebelah kiri

Murid perlu dipastikan menulis nombor (jawapan)


selari menegak dengan nombor (soalan.) 4. Murid diminta buat satu bulatan dan salah seorang diberikan pen marker. 5. Apabila muzik dimainkan, murid pertama perlu memberi pen marker kepada kawan sebelah tanpa henti. 6. Apabila muzik dimatikan, murid yang terakhir yang memegang pen marker diminta ke hadapan untuk menjawab soalan bentuk lazim yang guru sediakan. 7. Guru menyemak jawapan bersama murid. Langkah 2 ( 20 minit )

Kisah Pengembaraan Si Bobo :


1. Guru menceritakan kisah pengembaraan Si Bobo dalam mencari harta karun. 2. Bagi mendapatkan klu dan petunjuk, Bobo perlu melalui 4 halangan untuk mendapatkan harta karun tersebut. 3. Bobo memerlukan bantuan rakan-rakan (murid-murid) untuk membantunya menyelesaikan masalah tolak dalam bentuk lazim bagi mengharungi setiap halangan nya. 4. Setiap jawapan yang betul diberikan satu huruf petunjuk sebagai kunci membuka peti harta karun yang dijejaki

BBM : -Boneka lidi Si Bobo -Kad Tetingkap (Bergambar, soalan bentuk lazim, kad huruf) -Kotak Peti Harta Karun KBKK : -Berimaginasi -membuat konsentrasi KBT : -Kecerdasan Pelbagai (KP) : Logik-Matematik.

Bobo. Halangan Halangan Halangan Halangan 1 : menyeberang tasik buaya (huruf T) 2 : merentasi hutan tebal (huruf O) 3 : mendaki bukit berbatu (huruf L) 4 : memanjat pokok gergasi (huruf A)

Nilai Murni : -Kerjasama

5. Murid perlu meneka huruf terakhir bagi melengkapkan perkataan TOLA_ untuk membuka peti harta karun. Langkah 3 ( 10 minit ) Latihan Lembaran Kerja : 1. Murid diberi helaian lembaran kerja. BBM : -Lembaran Kerja.

KBKK : 2. Murid diminta menjawab soalan tersebut secara -Kemahiran mengingat semula. individu. Nilai Murni : 3. Guru membimbing murid yang masih memerlukan -Ketekunan bimbingan (jika ada) dan menyemak jawapan murid. KBT :-KP : Logik Matematik
Nyanyian lagu Tolak Satu, Satu 9 tolak 1 tinggal 8, (tepuk tangan 2x) 8 tolak 1 tinggal 7, (tepuk tangan 2x) 7 tolak 1, tinggallah 6, 6tolak 1 tinggal 5(tepuk tangan 2x) 5 tolak 1 tinggal 4, (tepuk tangan 2x) 4 tolak 1 tinggal 3, (tepuk tangan 2x) 3 tolak 1 tinggallah 2, 2 tolak 1 tinggal 1, (tepuk tangan 2x) 1 tolak 1 tinggal 0, (tepuk tangan 2x, yeay !) BBM : -Lirik lagu Tolak Satu, Satu (melodi : lagu Bila Rasa Gembira) KBT : -KP : -Logik Matematik -Muzik

Penutup ( 5 minit )

You might also like