You are on page 1of 7

Versie 2

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS:


LAGER ONDERWIJS flexibel traject
LESONTWERP
Naam: Mary Rose Andries
UC Leuven Limburg
Departement Lerarenopleiding
Professioneel gerichte bachelor in
het onderwijs- flexibel traject: lager
onderwijs
Campus Heverlee
Hertogstraat 178 - 3001 Heverlee
Tel. 016 37 56 00 Fax 016 37 56
99

Studietrajectbegeleider: Nadine Bongaerts


Mentor:

Sarah de Livre

Feedback op lesvoorbereiding
in orde
kleine aanpassingen nodig
te herwerken en opnieuw indienen
Aanvraag materiaal en voortaken: .

Vul de gevraagde informatie in


school

Sint Annaschool Duisburg

leergebied

: Wiskunde

klas en leerjaar

onderdeel

: Getallenkennis

aantal leerlingen

24 lln /-+ lln.

lesonderwerp

: Percenten

datum (data)

Donderdag 24 maart

lestijden

de

/6

de

leerjaar

van

8.30

tot

van

9.15

tot

1. SITUERING IN EINDTERMEN EN/OF LEERPLANNEN


Vink aan.
Gemeenschapsonderwijs (georganiseerd door de Vlaamse Gemeenschap)

Gesubsidieerd Officieel Onderwijs (georganiseerd door de steden, gemeenten of provincies)


Gesubsidieerd Vrij Onderwijs (georganiseerd op priv-initiatief bijv. katholiek, joods, methode, )
Privscholen (niet erkend door de overheid bijv. Europese en internationale scholen)
Noteer en geef een nummer.

WIS G
WIS G 25

Percenten
Een percent interpreteren en gebruiken:

WIS G 26
WIS G 27

Percenten lezen en schrijven


In eenvoudige en zinvolle gevallen de gelijkwaardigheid van breuken,
kommagetallen en percenten inzien en verduidelijken door omzettingen

2. BEGINSITUATIE
Algemene beginsituatie: zie infowijzer
Specifieke beginsituatie relevant voor deze les. Wat moeten de lln. kennen en kunnen om de lesdoelen te bereiken?
Op welke manier kregen de lln. dit reeds aangereikt?
Voor de aanvang van de stage hebben de lln. reeds gewerkt rond percenten. Deze leerstof is nog moeilijk voor de lln.
daarom wordt er nog een herhalingsmoment voorzien. Lln. hebben vorige lessen geleerd om breuken te interpreten en te
gebruiken als operator in verhoudingen. Lln. hebben ook het lezen en schrijven van breuken al beoefend.
Individuele beginsituatie van kind(eren) m.b.t. deze les

Differentiatievorm

tempo

C, R, Lu, L, F, A, gaan zichzelf waarschijnlijk indelen als rups. Zij dienen extra
begeleiding te krijgen tijdens het herhalen van de percenten.

begeleiding
instructie
materiaal
moeilijkheidsgraad

3. BRONNEN
LVB Getallenkennis Percenten

1/7

uur
uur

Welke handleidingen, naslagwerken, websites, bestaande praktijkvoorbeelden, heb je geraadpleegd om deze les voor
te bereiden? Formuleer volgens de APA-methode.
Rekensprong
Rekensprong
Rekensprong
Rekensprong

handleidingen 5
handleidingen 6
werkboeken 5
werkboeken 6

Wiskunde, de Basis Jeroen van Hijfte en Nathalie Vermeersch


Nieuwe Tal rijk werkboeken 5
Nieuwe Tal rijk werkboeken 6
DHAVELOOSE, Kompas + Percenten Procent, Uitgeverij, die Keure,

LVB Getallenkennis Percenten

2/7

PERCENTEN HERHALING
DOELEN

LEERPROCESBEGELEIDING

Wat wil je dat de leerlingen kennen/kunnen aan


het einde van deze les/lesfase? Noteer in
observeerbaar gedrag.

(lesgang, leerinhoud, instructie, vraagstelling, verwachte antwoorden)

WERKVORM
MEDIA/MATERIAAL/ORGA
NISATIE
KLASSCHIKKING

1. Inleiding
Uitdelen van de bundel en overlopen van de aspecten in de bundel en diens doelen.

intr
o

TIJD

basisdoel
Lln. kunnen hun eigen kennen en kunnen
inschatten omtrent het thema percenten.

2. Instructie
Klassikaal
Lkr. overloopt de inhoud van de bundel:
- theorie
- oefeningen / klastaak
- (huistaak)

Instructie voor de rupsen en poppen:

kern

Aan de hand van enkele vragen kunnen we de belangrijkste zaken die we moeten weten
over percenten ontdekken. Als je op deze vragen een antwoord kan geven, dan ben je
klaar om aan de slag te gaan met de oefeningen in je bundel.
Overzicht van vragen en mogelijke antwoorden:
Waarom gebruiken we percenten in ons dagelijks leven?
rapporten, kledinglabels, enqutes, rekenoefeningen, .
Hoe kunnen we procenten visualiseren tijdens rekenlessen?
honderdveld
Kan ik procenten op een andere manier schrijven?
breuken kommagetallen - percenten
Welke soorten oefeningen kan ik oplossen over procenten?

LVB Getallenkennis Percenten

- We nemen een percent van een geheel.


- het percent is niet bekend.
- het geheel is onbekend.
pijlenschema
deel geheel schema

3/7

draagbaar minibord.
whiteboard markers
Bundel percenten:
Klastaak percenten
+ toegevoegde correctiesleutels

De verschillende werkingen van rups pop vlinder zijn:


Rupsen: Werken aan de oefeningen door instructie en begeleiding van de juf.
Poppen: werken zelfstandig aan de oefeningen
vlinders: werken zelfstandig aan de oefeningen en kunnen ook als tutor ingezet worden.
Lln. 5e 6e lj. schatten zichzelf in.

Welke oplossingsmanieren zijn er?

Smartboard

Huistaak landmaten
+ correctiesleutel

differentiatiedoel

concrete differentiatie gelinkt aan individuele beginsituatie

lln. zijn bekend met het systeem van de


rupsen, poppen en vlinders. Zij kennen de
werking en weten dat ze zichzelf moeten
inschatten.

De rupsen, poppen en vlinders schatten zichzelf in. Voor de rupsen zijn andere
oefeningen aangeboden dan voor de poppen en de vlinders. Ik heb gekozen voor een
tempodifferentiatie.
De hoeveelheid oefeningen zal verschillen volgens de verschillende niveaus.

basisdoel

3. Verwerking
Klassikaal / zelfstandig werk
Lkr. overloopt de theorie met de rupsen door te verwijzen naar enkele
voorbeeldoefeningen. Ik laat heel veel info van de lln. komen want deze bundel is
herhaling voor hen. (zie bordplan)
Lln. lossen enkele oefeningen op met de lkr.
Lln. gaan nadien zelfstandig aan de slag maar
mogen vragen blijven stellen aan de juf.
Lkr. loopt rond en begeleidt waar nodig.
Lln. (rupsen poppen vlinders)
werken zelfstandig aan de oefeningen
en verbeteren met de verbetersleutel.

verwerking

lln. kunnen de oefeningen van percenten


waarbij ik percenten moet interpreteren op
verschillende manieren oplossen.
Lln. kunnen de juiste werkwijzen toepassen
om de gelijkaardigheid van breuken,
kommagetallen en percenten in te zien.

differentiatiedoel

concrete differentiatie gelinkt aan individuele beginsituatie

Ik kan de oefeningen van percenten waarbij


ik percenten moet interpreteren op
verschillende manieren oplossen.

De rupsen, poppen en vlinders schatten zichzelf in. Voor de rupsen zijn andere
oefeningen aangeboden dan voor de poppen en de vlinders. Ik heb gekozen voor een
tempodifferentiatie.
De hoeveelheid oefeningen zal verschillen volgens de verschillende niveaus.

leso
verg
ang

Ik kan de juiste werkwijzen toepassen om


de
gelijkaardigheid
van
breuken,
kommagetallen en percenten in te zien.

4.

afronden

Lln. ronden af gaan terug naar hun klaslokaal.


Lkr. haalt sporadisch bundels op om na te kijken.

4. Bordschema
Welke kernwoorden, schemas, geheugensteuntjes, bied je aan ter visuele ondersteuning?
Welke borden zijn beschikbaar? (krijtbord, magneetbord, )
Indien je een digibord gebruikt, druk je het bordplan af.

Percenten.
PowerPoint zie laatste paginas van de lesvoorbereiding

LVB Getallenkennis Percenten

4/7

LVB Getallenkennis Percenten

5/7

GETALLENKENNIS
PERCENTEN:

Ik kan percenten interpreteren en gebruiken.


Ik kan percenten lezen en schrijven.
Ik kan in eenvoudige en zinvolle gevallen de

gelijkwaardigheid van breuken, kommagetallen en


percenten inzien en verduidelijken.

LVB Getallenkennis Percenten

6/7

POWERPOINT PRINTSCREENS

LVB Getallenkennis Percenten

7/7

You might also like