You are on page 1of 8

LESFORMULIER

Noordelijke Hogeschool Leeuwarden


Instituut Educatie en Communicatie
Afdeling Talen
Naam student

: Anneke Gall

School : Alfa College

Naam coach

:Janneke en Lysbeth

Klas

: Janneke en Lysbeth

Datum : 14-12-2016

Naam NHLdocent

: MBO 1/2 Aantal lln.: 20

LESOPDRACHT:
- Introduceren demonstratives
- Klassikaal een activerende game over demonstratives spelen

LESDOEL(EN): (in termen van eindgedrag)

KERNDOEL(EN):

At the end of this lesson:

Grammatica

- Students know what demonstratives are.


- Students know when to use the correct demonstrative in a sentence.
- Students can recognize demonstratives.

LEERSTOF:
A demonstrative shows where an object, event, animal or person is
Singular
This
This is a dolphin trainer
That
That is a black cat
Plural
These
Those

These birds are hungry


Those horses are beautiful

Over here
In front of you; you can (almost) tough it.
Example: The/this dog over here
The/these dogs over here
Over there
Further away
Example: The/that dog over there
The/whose dogs over there

Begin situatie:
Ik geef les aan een eerste jaar Mbo klas. De leerlingen hebben de vorige les kennis
gemaakt met de possesive. Deze les gaan ze kennis maken met demonstratives.
Comprehensibe input deze les: meedoen met een game, veel voorkennis activeren en veel
zelf laten nadenken.

Doen voor aanvang van de les (bijvoorbeeld kopiren, computer aan, etc.):

Tijd

Functie
lesdeel *

30
second
en

programme
+ aims

5
minute
n

voorkennis
activeren

Lesopzet
Introduceren wat we vandaag gaan doen + de doelen geven die erbij
horen.

Ik begin het omhoog houden van mijn pen en zeg This is my pen & This
pen over here is mine. Hierna leg ik mijn pen op de tafel voor me en zeg
That is my pen & That pen over there is mine terwijl ik er naar wijs. Nu
geef ik 2 leerlingen de beurt om dit ook met een object en gaan doen.
Hierna vraag ik wat er net gebeurde en wat hun opviel. Wat is this and
that?

opdracht 1
5
minute
n

Op de prezi is 2x een puppy te zien en een hand die er naar wijst. De


hand die de pup bijna aanraakt is This puppy & This puppy over here.
De hand die verder van de pup af staat is that puppy, that puppy over
there. Op de andere dia staat 2x een foto van een groep honden. De
hand die de groep bijna aanraakt is These dogs& These dogs over
here. Hand verderaf is Those dogs& Those dogs over there. Het is de
taak van de leerlingen om dit te noteren in hun schrift. Hierna bespreken
we de antwoorden klassikaal. Hoe ben je op het antwoord gekomen?
Uitleg 1

5
minute
n

Leerlingactiviteit

Docentactiviteit

Leer-/hulpmiddelen

Luisteren

Doelen en programma
doornemen

prezi

Luisteren, opletten,
meedoen

voorkennis activeren,
beurt geven

Antwoorden noteren in Vragen stellen,


hun schrift,
bespreken
antwoorden bespreken antwoorden
in duos, vragen
stellen en
beantwoorden

Prezi, schrift, pen

Prezi
Luisteren, notities
maken, vragen stellen

Ik leg uit wat demonstratives zijn, welke form je wanneer gebruikt en wat
zijn functie is .

Uitleggen, vragen
beantwoorden

Prezi
Uitleg 2
5
minute
n

Luisteren, notities
maken, vragen stellen
Over here gebruikt je wanneer je het kan aanraken of bijna.
Over there gebruik je wanneer het verder weg is.

Uitleggen, vragen
beantwoorden

Prezi
Spel

15
Minute

Meedoen
Iedere leerling krijgt of maakt 4 kaarten met de woorden This, That,
These and Those. Er zijn 10 zinnen waar de demonstrative mist. Het is de
taak van de leerlingen om de kaart met de juiste demonstrative omhoog

Toelichten wanneer er
meerdere fouten
worden gemaakt

te steken. Ze krijgen 20 seconden om over het antwoord na te denken


dat in de gap moet passen. Hierna geef ik het signaal dat iedereen de
kaart omhoog kan steken.
Vocabulary
7 woorden in de zinnen die we net gebruikt hebben bij de game bevatten
dik gedrukte woorden. De betekenis van de woorden gaan leerlingen
raden door naar de context van de zin te kijken. Hierna bespreken de
studenten in duos hun antwoorden en hoe ze hier op gekomen zijn.
Hierna bespreken we de antwoorden klassikaal. Hoe ben je op dat
antwoord gekomen?.

8
minute
n
Nulmeting

4
minute
n

De vragen op het bord beantwoorden de leerlingen. Antwoorden schrijven


ze in hun schrift. Hierna bespreken we de antwoorden klassikaal. Hierna
les aflsuiten.

Dik gedrukte woorden


noteren en de
betekenis raden,
antwoord geven op de
leraar haar vragen

Vragen stellen
Antwoorden noteren in
schrift, vragen
beantwoorden

* benoem de verschillende onderdelen van je les (bijvoorbeeld inleiding, instructie, oefening, evaluatie

Vragen stellen,
antwoorden
toelichten, doorvragen

Pen en papier

prezi, pen, papier

Verantwoording
In deze les wordt het volgende behandeld; Demonstratives.
Introductie les:
De doelen van de les noem ik zodat de leerlingen weten wat hun te wachten
staat.
Hierna volgt het activeren van de voorkennis. Dit wordt uitgevoerd door de leraar
die begint met een voorbeeld. Hierna gaan we verder met de uitleg van het
onderwerp waarop een interactieve klassikale game volgt. Kort hierna worden er
nieuwe woorden aan de vocab van de studenten toegevoegd en we sluiten af
met een eindmeting (Geerts en Kralingen, 2015).
Voorkennis activeren:
This is my pen & This pen over here is mine en That is my pen & That pen
over there is mine zeg ik terwijl ik naar mijn pen wijs of vast houd. Studenten
denken dan wat doet ze nou? waardoor leerlingen beter gaan opletten. Ik geef de
zinnen met de reden dat de studenten gaan bedenken wat doe(n) ik/ze?, wat
komt overeen? en wat wordt herhaald?. Deze vragen stel ik ze dan ook nadat ik
een aantal studenten de beurt heb gegeven om ook zon voorbeeld te geven. De
woorden mine en my moeten opvallen, omdat we de vorige les possesives
hebben besproken.
Dit is een geleide aanpak, omdat de regel die gebruikt wordt in de zinnen wordt
achterhaald door de studenten met behulp van de docent; namelijk that and this
zijn demonstratives en zo gebruik je ze. De regel wordt achterhaald door de
vragen wat doe je?, wat komt overeen? en wat wordt herhaald? te stellen,
door mijn voorbeeld en door de studenten de beurt te geven om zon zelfde
voorbeeld te geven (Staatsen, 2015)
Neuner: Fase B
Er worden taalmiddelen aangeboden en geoefend die nodig zijn voor
communicatie in de Engelse taal. Ik geef de studenten zinnen die een
grammaticale structuur bevatten (Staatsen, 2015).
Opdracht 1
Het doel van de 2 afbeeldingen met pup en de 2 afbeeldingen met een groep
honden is dat leerlingen een zin te kunnen bedenken bij de afbeeldingen met
daarin de demonstratives. Dit is dan ook weer een geleide aanpak, omdat in deze
opdracht de studenten leren welke vormen demonstratives er zijn en waar ze een
demonstrative in de zin moeten zetten met behulp van het this is my pen
voorbeeld dat eraan vooraf ging.
Studenten schrijven de zinnen op in hun schrift en na 3 a 4 minuten bespreken
we de antwoorden klassikaal. Ik heb deze manier gekozen, omdat ik de studenten
eerst zelf de kans wil geven om zelf de zinnen te vormen. Deze manier zorgt
ervoor dat iedereen gaat nadenken over de antwoorden. En vergroot individuele
aanspreekbaarheid (Geerts en Kralingen ,2015).
Uitleg 1:
Ik leg uit wat demonstratives zijn, welke vorm er zijn, wanneer je deze gebruikt
en wat het doet.
5

Doel: Kennis over grammatica en zinstructuren verbreden. In dit geval, ervoor


zorgen dat studenten de informatie die ze nu krijgen goed begrijpen en gaan
onthouden (Staatsen, 2015).
Het is een intentionele aanpak, omdat de intentie is dat de studenten deze
informatie gaan gebruiken bij het spel en voor later tijdens de grammatica
toetsen (Staatsen,2015)
Het is een deductieve aanpak, omdat ik de kennis/regels geef en zei deze gaan
onthouden en zelf toepassen (Staatsen, 2015).
Neuner: B
Er worden taalmiddelen aangeboden en geoefend die nodig zijn voor
communicatie. In dit geval bied ik chunks aan in de vreemde taal die
demonstratives bevatten (Staatsen, 2015).

Uitleg 2:
Ik geef uitleg over wanneer je over here gebruikt en wanneer over there achter
een demontrative en dit averechts.
Doel: Kennis over grammatica en zinstructuren verbreden. Hier gat het om goede
zinnen vormen wanneer je demonstratives gebruikt of moet/kan gebruiken
(Staatsen, 2015)
Het is een intentionele aanpak, omdat de intentie is dat de studenten deze
informatie gaan gebruiken bij het spel en voor later tijdens de grammatica
toetsen (Staatsen, 2015)
Het is een deductieve aanpak, omdat ik de kennis/regels geef en zei deze gaan
onthouden en zelf toepassen (Staatsen, 2015).
Neuner: B
Er worden taalmiddelen aangeboden en geoefend die nodig zijn voor
communicatie. In dit geval bied ik chunks aan in de vreemde taal die
demonstratives bevatten (Staatsen, 2015)
Kaartspel:
Het spel activeert de leerlingen om mee te doen en is competitie gericht
vanwege de feit dat iedereen het kaartje met de juiste demonstrative omhoog wil
steken. De hele klas participeert waardoor ik als leraar vroegtijdige fouten kan
achterhalen en deze kan toelichten. Door deze opdracht kan ik ook zien tot
hoever de stof doorgekomen is waardoor ik uiteindelijk de conclusie trekken of ik
extra aandacht aan de stof moet besteden of dat ik kan beginnen met iets
nieuws.
Neuner: Fase B
Er worden taalmiddelen aangeboden en geoefend die nodig zijn voor
communicatie. In dit geval bied ik chunks aan in de vreemde taal. De
demonstrative die in de zin mist moeten ze gaan invullen met de juiste vorm
(Staatsen, 2015).
Vocabulary
De betekenis van 7 woorden die dikgedrukt in de zinnen staan die gebruikt zijn
voor het spel, moeten geraden worden door naar de context van de zin te kijken.
6

Doel: Het verbreden van hun woordenschat. En het versnellen van het herkennen
van woorden door naar de context te kijken en naar het woord zelf kun je het
aflijden van een ander woord? (Staatsen, 2015).
Neuner: Fase A
Het gaat hier nog steeds om het begrijpen van een zin. Het moeilijke woorden in
de zin kan er namelijk voor zorgen dat de zin niet volledig begrepen wordt. Door
het aanleren van de context in zinsverband strategie zullen ze de betekenis
sneller kunnen achterhalen ( Staatsen, 2015).

WHHTUK: (Geerts en Kralingen ,2015).


wat: De leerling moet de betekenis van de woorden raden.
hoe: Door naar de context te kijken, bedenken of het op een woord lijkt in het
Nederlands of een andere taal.
hulp: Van buurman/buurvrouw na 4 minuten
tijd: 8 minuten
uitkomst: Bredere woordenschat
Klaar: Bedenk woorden die anders geschreven worden, maar dezelfde betekenis
hebben dan de woorden op het bord. verbreedt Vocab.
Hoe wordt dit nagekeken?
Tijdends de bespreking van de vocabulary opdracht.
Tijdens het bespreken van deze opdracht kan ik verwijzen naar leerlingen die de
extra opdracht gemaakt hebben en vragen wat voor woorden heb je
opgeschreven?.
Nulmeting:
We ronden de les af met een nulmeting door vragen te beantwoorden die gaan
over de stof die deze les besproken is. Voordat we dit bespreken noteren ze dit in
hun schrift.
De reden dat ik dit wil weten en bespreken is om te kijken wat de leerlingen
opgestoken hebben en wat niet (welke leerdoelen ze kunnen en welke nog aan
gewerkt moet worden). Wat niet goed opgestoken is zal ik later nogmaals extra
moeten toelichten. De nulmeting heeft ook het doel: het samenvatten van de les.
Herhaling zorgt er weer voor dat de stof uiteindelijk in het lange termijn
geheugen gaat zitten (Staatsen, 2015).

Bibliografie:
- Geerts, W., & Kralingen, R. (2015). Handboek voor Leraren (1e druk). Bussum,
Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 3 Hoe zet ik leerlingen aan het werk
- Staatsen, F. (2015). Moderne vreemde talen in de onderbouw (2e druk). Bussum,
Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 6 Vocabulaire en Grammatica
- Staatsen, F. (2015). Moderne vreemde talen in de onderbouw (2e druk). Bussum,
Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 9 Evaluatie en beoordeling
7

You might also like