You are on page 1of 8

LESFORMULIER

Noordelijke Hogeschool Leeuwarden


Instituut Educatie en Communicatie
Afdeling Talen
Naam student

: Anneke Gall

School : Lauwerscollege

Naam coach

:Janneke en Lysbeth

Klas

: Janneke en Lysbeth

Datum : 10-01-2016

Naam NHLdocent

: Havo. Aantal lln.: 15

LESOPDRACHT:
- Het schrijven van een postcard
- Het schrijven van een dagboek opening (creatief schrijven)

LESDOEL(EN): (in termen van eindgedrag)

KERNDOEL(EN):

Aan het einde van de les:


- Kun je een ansichtkaart schrijven in het Engels.
- Kun je in het Engels een begin van een dagboek schrijven.

Schrijfvaardighei
d

LEERSTOF:
- Structuur van een ansichtkaart en een diary entry.
- De tenses die je in de vorige lessen hebt geleerd.

Belangrijke keuzes/ overwegingen voor de lesopzet (beginsituatie, werkvormen, rol


leerling/docent, lesstof in de leergang, te verwachten knelpunten, persoonlijke
leerdoelen):
Begin situatie:
De leerlingen zitten in de laatste periode van jaar 2. Ze zijn bekend met de past en present
tenses. De schrijfopdrachten die gegeven worden zitten op A2 niveau, omdat ze A1 niet
uitdagend genoeg vinden. In de vorige les hebben de leerlingen een presentatie gegeven
over een vakantie trip die ze willen maken met vrienden en/of familie. Deze les geef ik de
leerlingen opdrachten die aansluiten bij wat zij in de vorige les gepresenteerd hebben.

Doen voor aanvang van de les (bijvoorbeeld kopiren, computer aan, etc.):

Tijd

Functie
lesdeel *

1
minuut

Samenvatti
ng vorige
les +
Doelen +
intro deze
les

2
minute
n

5
minute
n

10
minute
n

25
minute
n

Part 1

Bespreken
part 1

Postcard

Diary entry

Lesopzet

Leerlingactiviteit

Docentactiviteit

Kort Introduceren wat we de vorige les hebben gedaan + wat we


vandaag gaan doen + de doelen van deze les

Leest mee/luistert

Doelen +
PowerPoint
samenvatting oplezen

Leerlingen bekijken en lezen de postcard. Vervolgens maken ze opdracht


1 op het formulier dat ze hebben gekregen. Vragen kunnen bij de
bespreking gesteld worden.

Luisteren, opdrachten
maken

Observeren

Les formulier

We bespreken de antwoorden klassikaal. Ik geef random leerlingen de


beurt om hun antwoorden op de vragen te vertellen. Is het antwoord
onvolledig dan vraag ik een andere leerlingen om het antwoord aan te
vullen of om een tip te geven. Ook vraag ik leerlingen of ze het met het
antwoord eens zijn.

Luisteren, antwoord
geven, tips geven,
aanvullen

Doorvragen, vragen
stellen, antwoorden
geven wanneer echt
nodig

Les formulier

Schrijven, vragen
stellen

Observeren, helpen
wanneer echt nodig

Les formulier

Observeren

Les formulier

Vragen stellen,
doorvragen,
complimenten geven

PowerPoint

Leerlingen gaan individueel een postcard schrijven. De opdracht staat op


het lesformulier. Wanneer ze vragen hebben mogen ze eerst hun
buurman/vrouw de vraag stellen. Wanneer hij/zij geen antwoord weet te
geven mogen ze mij vragen.
Wanneer ze deze af hebben mogen ze die bij mij inleveren, dan kijk ik ze
meteen na.

Schrijven

De leerlingen gaan een diary entry schrijven. De requirements staan op


het les formulier. Deze opdracht is volledig zelfstandig, omdat het de
tussenmeting is.

Luisteren, bespreken

4
minute
n

Les
afsluiten

Leer-/hulpmiddelen

We sluiten de les af met een discussie over hoe het ging en ik geef
complimenten over hoe ze gewerkt hebben. Plus krijgen leerlingen de
nagekeken postcard terug met tips en tops.

* benoem de verschillende onderdelen van je les (bijvoorbeeld inleiding, instructie, oefening, evaluatie

Verantwoording
Deze les wordt het volgende behandeld: Het schrijven van een ansichtkaart en
een diary entry.
De twee lessen gecombineerd zorgt voor comprehensible-outputhypothese. Wat
ze in de vorige les verteld hebben tijdens hen presentatie kunnen ze in deel 2 en
3 verwerken. De informatie/Engelse woorden die ze toen verzameld hebben was
de input en kunnen ze verwerken in de teksten die ze gaan schrijven output
(Staatsen, 2015)
Introductie les:
De doelen van de les noem ik zodat de leerlingen weten wat hun te wachten
staat (Geerts en Kralingen, 2015)
ERK Havo:
A1/A2 voor schrijfvaardigheid (Staatsen, 2015)
Het niveau schrijfvaardigheid deze les is A2 aangezien ze niveau A1 niet
uitdagend vonden.
Part 1
Bij deel 1 wil ik dat leerlingen gaan kijken naar de structuur van de Postcard. Hoe
begin je, hoe eindig je, waar komt het adres te staan ect. Bij het bespreken van
de opdracht ga ik proberen deze antwoorden uit de leerlingen te krijgen, hadden
ze deze nog niet opgeschreven (Geerts en Kralingen ,2015).
Neuner Fase: A
Deze opdracht is gericht op het begrijpen van een structuur van een geschreven tekst. Wordt
geen productief taalgebruik verwacht bij de leerlingen. (Staatsen, 2015)
WHHTUK (Geerts en Kralingen, 2015)
Part 1
wat: Schrijven van een ansichtkaart
hoe: individueel
hulp: Eerst buurman/vrouw vragen, dan mij
tijd: 5 minuten
uitkomst: Verbeteren schrijven, leerlingen kunnen doorgaan met leren en hoeven
niet te wachten op de rest.
Klaar: Begin alvast met deel 2
Part 2
Bij deel 2 moeten de leerlingen zelf een persoonlijke ansichtkaart schrijven. Het is
informeel schrijven en een vorm van schriftelijke interactie omdat het gaat om
contact tussen twee vrienden. Deze is bedoeld voor een vriend(in) die niet mee
op vakantie is gegaan. Deze opdracht sluit dan ook mooi aan bij het ERK niveau
A2 waar van leerlingen verwacht worden een korte eenvoudige persoonlijke brief,
email ect. te kunnen schrijven met een concrete inhoud doe betrekking heeft op
het alledaagse persoonlijke leven (Staatsen, 2015).
De voorkennis wordt geactiveerd door de leerlingen terug te laten denken aan de
presentatie die ze de vorige les hebben gegeven.
5

Wanneer de leerlingen klaar zijn met de postcard mogen ze die bij mij inleveren.
Deze kan ik mooi nakijken tijdens het halfuurtje waarin de leerlingen beginnen
met de diary entry. Aan het einde van de les krijgen ze de postcard terug met
mijn beoordeling. Dit zijn tips en tops.
Ik heb gekozen voor tips en tops, omdat dat voor een positievere insteek zorgt.
Waardoor leerlingen gemotiveerd worden om iets met de tips te gaan doen en de
tops erin te houden. Zou ik zeggen dit is fout en dat is fout , dan zouden
leerlingen met tegenzin beginnen met weer zon opdracht (Staatsen, 2015)
Neuner: Fase C
De tijden die ze geleerd hebben en worden herhaald + contractions worden
verwerkt in de geschreven tekst. Het gaat hier om het toepassen van wat geleerd
is in de vorige lessen en dat wat herhaald wordt in part 1. Eigen ideen (de
bedachte vakantie met vrienden en/of familie) wordt ook uit gedrukt door de
leerlingen (Staatsen, 2015).
WHHTUK (Geerts en Kralingen, 2015)
part 2
wat: Schrijven van een ansichtkaart
hoe: individueel
hulp: Eerst buurman/vrouw vragen, dan mij
tijd: 10minuten
uitkomst: Verbeteren schrijven, leerlingen kunnen doorgaan met leren en hoeven
niet te wachten op de rest.
Klaar: Begin alvast met deel 3
Hoe nakijken?
Door de klas te observeren, rondje door de klas maken om te kijken hoever
iedereen is. En of leerlingen met de 2 e opdracht een de slag zijn gegaan.
Part 3
Deel 3 is de tussenmeting. De opdracht ligt misschien net iets hoger dan A2
niveau, maar zorgt er wel voor dat ik weet wat de leerlingen nu kunnen en op wat
voor niveau ze wel zitten. Wanneer leerlingen het af hebben kunnen ze het bij mij
inleveren zodat ik het kan nakijken. In de volgende les wil ik iedere leerling
feedback geven op hun product zodat zei ook weten wat ze moeten verbeteren
en wat ze al goed doen. Van de feedback kan ik afleiden wat ik nog moet
aanscherpen in de opvolgende lessen. Het gaat hier om informeel schrijven,
omdat je het je eigen gedachtes zijn (Staatsen, 2015).
Ik heb ervoor gekozen om ze de diary entry te laten schrijven met pen en papier.
De schrijftoets wordt ook met pen en papier afgelegd, nu kunnen ze daar alvast
aan wennen. Ten tweede heb ik ervoor gekozen het zo te doen, omdat het erg
onhandig zou zijn om aan het einde van de les te verkassen naar een
computerlokaal om ze het op de computer in Tablet te laten maken (Geerts en
Kralingen, 2015). Dit zou zorgen voor een rommelige les waardoor het continu
signaal wegvalt.
Neuner: Fase D
Het gaat hier om vrije en creatieve productie. Natuurlijk zijn er requirements bij
het schrijven van de tekst, maar hoe ze deze beantwoorden dat mogen ze geheel
zelf bepalen. Over de vakantie die ze zelf bedacht hadden gaan ze nu een zelf
6

bedachte diary entry maken met zelf bedachte avonturen, ervaringen ect. Ze
maken hierbij weinig gebruik van hulpmiddelen en wat ze in de voorafgaande
lessen geleerd hebben kunnen ze toepassen (Staatsen, 2015).

WHHTUK (Geerts en Kralingen, 2015)


part 3
wat: Schrijven van een diary entry
hoe: individueel
hulp: Geen, want het is een tussenmeting
tijd: 25 minuten
uitkomst: De leerling gaat kijken naar wat hij/zij al kan en waar hij//zij meer mee
moet gaan oefenen.
Klaar: Steek je hand op en dan breng ik je het boek Alice in Wonderland zodat je
verder kan met lezen Extensief lezen
Wanneer de leerlingen zeggen dat ze het boek uit hebben krijgen ze een
formulier met vragen over het boek die ze moeten beantwoorden + gaan ze het
verhaal kort samenvatten. Deze opdrachten worden een week later bij mij
ingeleverd.
Evaluatie:
We ronden de les af door te bespreken wat de leerlingen geleerd hebben (Of ze
de lesdoelen behaald hebben), wat ze kunnen, waar ze nog aan moeten werken,
waar ze tevreden over zijn ect. De reden dat ik dit wil bespreken is om te kijken
wat de leerlingen nu staan en om te kijken of ik de stof aan moet passen, dat ik
onderdelen extra uit moet leggen of dat ik me kan gaan focussen op het verder
uitbreiden van de leesstrategien. Ook om te kijken wat ikzelf anders moet gaan
doen voor de volgende keer (Geerts en Kralingen, 2015).
Hierna krijgen ze de beoordeelde postcards terug. Zijn er dringende vragen over
dan mogen ze die na de les stellen.

Bibliografie:
- Geerts, W., & Kralingen, R. (2015). Handboek voor Leraren (1e druk). Bussum,
Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 2 Hoe bereid ik mijn lessen voor
- Geerts, W., & Kralingen, R. (2015). Handboek voor Leraren (1e druk). Bussum,
Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 3 Hoe zet ik leerlingen aan het werk
- Geerts, W., & Kralingen, R. (2015). Handboek voor Leraren (1e druk). Bussum,
Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 4 Orde houden door communicatie en
klassenmanagement, continu signaal
- Staatsen, F. (2015). Moderne vreemde talen in de onderbouw (2e druk). Bussum,
Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 4 De rol van de docent
- Staatsen, F. (2015). Moderne vreemde talen in de onderbouw (2e druk). Bussum,
7

Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 5 Schrijfvaardigheid


- Staatsen, F. (2015). Moderne vreemde talen in de onderbouw (2e druk). Bussum,
Nederland: Coutinho. Hoofdstuk 9 Evaluatie en beoordeling

You might also like