You are on page 1of 7

PRIPREMA ZA IZVOENJE NASTAVNOG ASA

Predmetni nastavnik: Senada Ai


Nastavni predmet: Geografija
Nastavna tema: Znaajke slabije razvijenih zemalja svijeta
Nastavna jedinica: Brazil div June Amerike
kola: J.U. Gimnazija Ismet Mujezinovi
Razred i odjeljenje: IIIa
Datum izvoenja: 29. 04. 2013.
Mjesto izvoenja: Uionica
Tip sata: obrada novog gradiva
Nastavne metode: metoda usmenog izlaganja, metoda razgovora i metoda
demonstracije...
Oblik rada: frontalni oblik rada
Nastavna sredstva i nastavna pomagala: Udbenik, zidna karta Amerike,
tabla, kreda
Cilj nastavnog asa:

obrazovni: Usvajanje novih znanja, vjetina i sposobnosti o Brazilu divu


June Amerike.
funkcionalni: Razvijanje intelektualnih, praktinih i izraajnih
sposobnosti kod uenika.
odgojni: Uputiti uenike u sadraj nove nastavne jedinice, objanjavajui
nepoznato, dati uenicima informacije o pojmu Brazil div June
Amerike.
Nastavne sredstva i
Dijelovi sata Nastavne metode
nastavna pomagala
Uvodni dio asa (5 minuta):
Ponoviti znanja uenika o
Latinskoj Americi:
Koji su najvei
problemi Latinske
Amerike?
Koji su gospodarski
razvijeniji dijelovi?
Koje gradove obuhvaa Metod razgovora
latinsko-ameriki
razvojni trokut?
Nabroji prirodno-
geografske regije
Latinske Amerike?
Koji su kulturno-agrarni
pojasevi Latinske
Amerike?
Glavni dio asa (25 30
minuta): U ovom dijelu
istaknuti sljedee teze koje
razrauju nastavnu jedinicu:

Brazil-div June
Amerike; Metoda usmenog izlaganja, Udbenik, zidna karta Amerike,
Domorodako metoda razgovora i metoda
tabla, kreda
demonstracije...
stanovnitvo;
Rimokatolika vjera;
Velika prirodna
bogatstva;
Velike razlike izmeu
bogatih i siromanih;
Zavrni dio asa (5-10
minuta): Ponoviti obraenu
nastavnu jedinicu pitanjima:

Zato se za Brazil kae


da je junoameriki div?
Od kojih se korijena
sastoji Brazilsko
stanovnitvo?
Koja su prirodna Metod razgovora
bogatstva Brazila?
Koje su tri etape u
brazilskoj ekonomiji?
to predstavlja ozbiljan
brazilski problem?
Koji je glavni
ekonomski problem
Brazila?

2
ARTIKULACIJA NASTAVNOG ASA

UVODNI DIO (planirano je da traje 5 minuta):


U ovome dijelu ulaskom pozdraviti prisutne uenike pozdravom Dobro
jutro. Nakon to uenici odgovore na pozdrav, evidentirati nastavni sat,
prozvati deurne uenike (redare) i evidentirati eventualne odsutne uenike.
Nakon obavljanja administrativnog posla rei uenicima da je danas po planu i
programu nastavna jedinica pod naslovom Brazil div June Amerike. Postaviti
sljedea pitanja u cilju ponavljanja obraene nastavne jedinice na prethodnom
satu:
Koji su najvei problemi Latinske Amerike? Uenici bi trebali
odgovoriti da su najvei problemi Latinske Amerike drutveni,
gospodarski i politiki problemi.
Koji su gospodarski razvijeniji dijelovi? Uenici bi opet trebali dati
odgovor da su gospodarski razvijeniji dijelovi Meksiko, dijelovi velikog
Brazila, Argentine, ilea i donekle Urugvaja.
Koje gradove obuhvaa latinsko-ameriki razvojni trokut?
Pretpostavljeni odgovor uenika bio bi taj da latinsko-ameriki razvojni
trokut obuhvaa Rio de Janeiro Buenos Aires Santiago de Chile.
Nabroji prirodno-geografske regije Latinske Amerike? Uenici bi
trebali odgovoriti da se izdvajaju sljedee prirodno-geografske regije:
Meksiko, Srednja Amerika, Karipski otoci, Gorski andski prostor,
Porjeje Amazone i Orinoca, Podruje savana i pampa, te Sredozemni i
umjereni pojas juga kontinenta.
Koji su kulturno-agrarni pojasevi Latinske Amerike? Pretpostavljeni
odgovor uenika bio bi da u Latinskoj Americi postoje sljedei kulturno-
agrarni pojasevi: europska kulturna sfera, moderne tropske plantae,
domorodaki kulturni pojas, mestiki kulturni pojas, mijeani kulturni
pojas.

3
GLAVNI DIO NASTAVNOG ASA (planirano je da traje 25 do 30
minuta):

U ovome dijelu metodom razgovora i usmenog izlaganja definirati Brazil


div June Amerike...

Brazil div June Amerike

Brazil je junoameriki div. Zauzima gotovo polovicu povrine June


Amerike i u njemu ivi gotovo polovica stanovnitva June Amerike.
Brazil je 2003. godine imao 177 milijuna stanovnika. Domorodako
stanovnitvo je desetkovano nadiranjem europljana. Afrikanci dolaze u velikom
broju. Polovica brazilskog stanovnitva je europskog podrijetla. Veinom su
potomci useljenika iz Portugala, panjolske, Italije, Njemake i istone Europe.
Veliku skupinu (40%) ini mijeano stanovnitvo. U Brazil se doseljavaju i
Libanonci, Sirijci, te Japanci.
Nacionalnu brazilsku kulturu vidimo kroz slijeenje rimokatolike vjere
i koritenje portugalskog jezika.
Brazil ima obilje prirodnih bogatstava, goleme zalihe eljezne rude i
boksita, kositra i mangana, te nafte i prirodnog plina. Sagradio je goleme
hidroelektrane.
Brazil je vodei svjetski proizvoa i izvoznik soje, koncentrata za
naranin sok i kave. Poljoprivreda je i dalje djelatnost koja se brzo razvija.
Mehanizirana poljoprivreda proirila se na nova plodna podruja na jugozapadu
zemlje.
Do 1980. godine Brazil je, kao i ostale vee zemlje Latinske Amerike,
imao visoke stope gospodarskog rasta, a tada nastupa dugogodinja kriza.
Obino se za 80-te godine govori da su izgubljeno desetljee.

4
Brazil je do 60-ih godina temeljio ekonomski rast na izvozu sirovina i
poljoprivrednih proizvoda te uvozio industrijsku robu i tehnologije. Sredinom
60-ih godina taj je model propao pa su zatvorili trite stranoj robi i otvorili ga
domaim poduzeim koja e proizvoditi tu robu. Rije je o modelu zamjene
uvoza. Nakon desetak godina model se iscrpio i propao. Domae tvrtke su
proizvodile skupu i nekvalitetnu robu. Brazil se poinje zaduivati, korumpirana
vlada neuinkovito ulae, a kamate uskoro poinju brzo rasti. Brazilska vlada
ranih 90-ih mijenja politiku otvarajui svoje zatvoreno trite meunarodnoj
konkurenciji i stranim ulagaima. Dolazi do rasta produktivnosti brazilske
industrije.
Goleme drutvene i regionalne nejednakosti su vrlo ozbiljan brazilski
problem koji vlada mora prevladati. U Brazilu su izraene najvee razlike
izmeu siromatva i bogatstva u Junoj Americi, ali su i meu najveim u
svijetu.
Glavni ekonomski problem je u tome to siromani nemaju mogunosti
za poboljanje obrazovanja, pa time i dobivanje bolje plaenih poslova.

5
ZAVRNI DIO NASTAVNOG ASA (planirano traje oko 5 - 10 minuta)

Uenici e ponoviti nastavno gradivo tako to u im postaviti slijedea pitanja:

Zato se za Brazil kae da je junoameriki div? Uenici bi trebali


odgovoriti da se za Brazil kae da je junoameriki div jer zauzima
gotovo polovicu povrine June Amerike i u njemu ivi gotovo polovica
junoamerikog stanovnitva.
Od kojih se korijena sastoji brazilsko stanovnitvo? Uenici bi opet
trebali dati odgovor da se brazilsko stanovnitvo sastoji od domorodaca,
afrikanaca, europljana, mijeanog stanovnitva.
Koja su prirodna bogatstva Brazila? Pretpostavljeni odgovor uenika
bio bi taj da je Brazil bogat eljeznom rudom i boksitom, kositrom,
manganom, te naftom i prirodnim plinom.
Koje su etape u brazilskoj ekonomiji? Uenici bi trebali odgovoriti da
Brazil ima tri etape u ekonomiji: izvoz sirovina i poljoprivrednih
proizvoda, model zamjene uvoza, otvaranje zatvorenog trita.
to predstavlja ozbiljan brazilski problem? Pretpostavljeni odgovor
uenika bio bi taj da ozbiljan brazilski problem predstavljaju velike
drutvene i regionalne razlike. U Brazilu su izraene najvee razlike
izmeu siromanih i bogatih.
Koji je glavni ekonomski problem Brazila? Uenici bi trebali
odgovoriti da je glavni ekonomski problem Brazila to siromani nemaju
mogunosti za poboljanje obrazovanja.

6
IZVORI ZA PRIPREMU NASTAVNIKA
- D. Feletar, Z. Stiperski: Geografija 3, Udbenik za trei razred gimnazije (Meridijani,
Zagreb, 2007.)
- atlasi, struni asopisi

PLAN TABLE

Brazil div June Amerike

- junoameriki div
- zauzima gotovo polovicu povrine i polovicu stanovnitva June Amerike
- domorodci, afrikanci, europljani, mijeano stanovnitvo
- eljezna ruda i boksit, kositar, mangan, te nafta i prirodni plin
- izvoz sirovina i poljoprivrednih proizvoda, model zamjene uvoza, otvaranje
zatvorenog trita
- velike drutvene i regionalne razlike
- glavni ekonomski problem loe obrazovanje siromanih

You might also like