You are on page 1of 4

LICEUL TEHNOLOGIC AUTO CMPULUNG

Profesor: Cristinel COLOI

PROIECT DE LECTIE

Data:
Clasa: a X-a
Unitatea de invatare:MECANISM MOTOR
Subiectul lectiei:Bol de piston
Competente specifice:
1.1 dobndirea de cunotine cu privire la alctuirea si structura bolului piston;
4.1 dezvoltarea capacitilor de nelegere, aplicare, analiz, sintez i evaluare;
4.2 folosirea noiunilor dobndite n scopul identificrii rolului acestuia;
4.3 dezvoltarea capacitii de comunicare utiliznd limbajul specific tehnic;
Obiective operationale:
a)cognitive(de cunoastere si analiza)
s prezinte rolul bolului;
s enumere materialele dincare se confecioneaz ;
s identifice i s caracterizeze modul de montare al bolului i solicitrile la care este
supus;
b)metodologice(psihomotorii)
dezvolte exerciiul de analiz a rolului bolului i a schemei bolului
c)afectiv-atitudinale(comportamentale)
s manifeste interes, curiozitate tiinific pentru tema propus;
s aprecieze importana bolului;
s i dezvolteinteres pentru disciplina tehnic
Tipul lectiei: mixta
Metode folosite:conversatia euristica, explicatia, problematizarea,demonstratia,
exercitiul, lucrul cu manualul
Mijloace de invatamant: bol,fie de lucru
Organizarea activitatii: frontala, individuala
Evaluarea: continua , finala
Loc de desfasurare: sal clas
Bibliografie:

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


1. Organizarea clasei- 1 min. Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant pentru lectie, tabla, Pregatesc manualele , atlasele si
se noteaza absentii. caietele
2.Verificarea cunostintelor din Se adreseaza frontal elevilor mai multe intrebari . Sunt atenti
lectia anterioara, 10 min. Urmaresc
Raspund la intrebari

Definesc si argumenteaza
Se face prin prezentarea bolului Analizeaza si raspund
3 Activitatea introductiv prin
captarea ateniei i trecerea la lecia Sunt atenti
nou- 2 min.

4.Anuntarea lectiei noi- 1 min. Se noteaza pe tabla titlul lectiei:Bolul Noteaza pe caiet titlul lectiei
Se expun oral obiectivele propuse ce se vor realiza prin
continutul lectiei.

5..Dirijarea invatarii si Sunt atenti, analizeaza si


dobandirea de noi cunostinte 32 raspund
min

Analizeaza si noteaza

Sunt atenti, analizeaza si


raspund

Urmaresc, analizeaza si noteaza

Analizeaza si formuleaza
raspunsuri

Analizeaza si formuleaza
raspunsuri

Urmaresc, analizeaza si noteaza

Urmaresc, analizeaza si noteaza

Urmaresc, analizeaza si noteaza

6.Fixarea cunostintelor -2min Se face prin cateva intrebari cu privire rol, materiale, solicitri? Analizeaza si raspund
7.Evaluarea cunostintelor 2 S-a facut pe parcursul lectiei, antrenand majoritatea elevilor Completeaza
min Prin fisa de evaluare

You might also like