You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mică
EDUCATOARE: Rusoaie Georgeta
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi practice şi elemente de activitate casnică
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂŢII: “Decorăm plicul”
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1 – să lipească prin apăsare elementele date;
 O2 – să realizeze tema propusă lipind elementele în ordinea cerută;
 O3 – să folosească un limbaj specific activităţilor practice;
 O4 – să lucreze ordonat şi curat.
MATERIAL DIDACTIC:
a) demonstrativ: modelul educatoarei, panou, lipici, plic, flori decupate;
b) distributiv: plicuri cu numele mamelor scris pe ele, flori decupate, lipici.

Momentele Metode de Material


Conţinutul activităţii
activităţii învăţământ didactic

I Organizarea Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a activităţii se vor lua


activităţii următoarele măsuri:
 aerisirea sălii de grupă
 aranjarea mobilierului în “sistem clasă”
 distribuirea plicurilor şi a castronelelor cu material pe mese conversaţia
 aşezarea panoului cu modelul educatoarei în faţa clasei
 intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă
 controlul ţinutei şi a poziţiei copiilor pe scăunele

II Desfăşurarea
activităţii conversaţia
Se va sublinia importanţa zilei de 8 Martie.
Introducerea în În scopul creării unei atmosfere prielnice începerii activităţii, se va felicitări
activitate prezenta copiilor felicitările pe care le-au realizat pentru mame.
Se vor reaminti versurile scrise pe felicitare:
“Măicuţă iubită
Azi e ziua ta. expunerea
Să fii fericită
Din inimă aş vrea!”

2
Se va motiva alegerea temei: “Pentru a dărui mamei felicitarea pe
Anunţarea activităţii care am făcut-o trebuie să o punem într-un plic. M-am gândit să expunerea
decorăm plicul cu floricele pentru a-i aminti mamei despre venirea
primăverii”.

Anunţarea temei Educatoarea va preciza tema activităţii: “Decorăm plicul”. material


distributiv:
Intuirea materialului – Ce aveţi în coşuleţe? (În coşuleţe avem flori decupate şi lipici). plicuri,
– Ce aveţi pe mese? (Noi pe mese avem un plic). coşuleţe, lipici,
flori decupate
Prezentarea Priviţi plicul care l-am decorat.
modelului şi – Cum l-am decorat? (L-aţi decorat cu flori). conversaţia
analizarea lui – Unde am lipit florile? (Florile le-aţi lipit în colţurile plicului).
– Unde am lipit buchetul cu trei flori? (Buchetul cu trei flori este în
stânga sus).
– Unde am lipit cele trei flori? (În cele trei colţuri libere).
– Pe dosul plicului câte flori am lipit? ( Pe dosul plicului sunt lipite
trei flori).
– Cum sunt aranjate florile? (Pe o linie, în partea de jos).

Explicarea şi Pentru a decora plicul trebuie să lipim întâi buchetul de trei flori, în material
demonstrarea partea stângă, sus. Punem puţin lipici pe dosul florilor şi apoi apăsăm demonstraţia demonstrativ:
modului de lucru cu degetele până când s-au lipit. La fel procedăm şi cu celelalte trei plic model,
flori. Lipim una în dreapta sus; una în dreapta jos; şi una în stânga jos. plic, lipici şi
Dacă vă uitaţi cu atenţie v-am desenat pe plic nişte cercuri mici; peste flori decupate
acele cercuri trebuie să lipiţi florile. După ce am terminat de lipit florile pentru
pe faţa plicului, întoarcem plicul şi lipim cele trei flori în partea de jos a explicaţia demonstraţie
plicului, toate pe o linie dreaptă.

Exerciţii de încălzire Toţii copiii fac următoarele exerciţii: “Închidem şi desfacem pumnii”,
a muşchilor mâinii “Mişcăm degetele”, “Cântăm la pian”, “Ninge” . exerciţiul
3
Executarea lucrării Copii, ce vom lucra astăzi? (Vom decora plicul).
de către copii Începeţi şi lucraţi! Aveţi grijă să lucraţi frumos şi curat.

În timp ce copiii lucrează, educatoarea va trece de la o masă la alta


pentru a da îndrumări suplimentare, dacă este cazul. exerciţiul
Copiii neîndemânatici vor fi ajutaţi. Se urmăreşte dacă au lipit corect plicuri, flori
florile pe partea din faţă a plicului. Se vor face aprecieri parţiale privind decupate, lipici
executarea lucrării prin calificative: “Bine!”; “Foarte bine!”.
Înainte de încheierea activităţii grupa este atenţionată să finalizeze
lucrarea.
Se va da comanda de încetare a lucrului. Toţi copiii se vor opri din
lucru şi vor face ordine pe masă.
Copiii de serviciu vor aduna castronelele şi le vor pune pe masa
special amenajată.

III Încheierea Aprecierea modului cum s-au comportat copiii şi cum au lucrat. Se aprecieri verbale
activităţii va aprecia fiecare lucrare. Se va preciza că în pauză vor pune felicitările lucrările
în plicuri. conversaţia copiilor
În încheierea activităţii se va interpreta cântecul: “E ziua ta
mămico!”

You might also like