You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

Numele şi prenumele: Chitescu Flaviana


Data – 23 martie 2007
Colegiul „ Henri Coanda” Bacau
Disciplina - chimie
Clasa - a X-a E
Tema – Hidrocarburi
Tipul lecţiei - lecţie de recapitulare si consolidare a cunostintelor
Durata: 50 minute

Obiective operaţionale:
A. Cognitive. Elevii trebuie sa:
A1- să definească noţiunea de hidrocarbura
A2 – să defineasca alcanii
A3 - să definească alchenele
A4 - să definească alchinele
A5 - să definească arenele

B. Afectiv-motivaţionale:
B1- să manifeste interes faţă de rezolvarea calculelor chimice;
B2- să câştige încrederea în sine prin rezolvarea individuală a unor
calcule;
B3 – să stabilească relaţii cu colegii în vederea rezolvării unor sarcini
în comun

C. Psihomotorii:
C1- să scrie corect rectiile chimice ale proceselor intr-o schema-
program;
C2- să valorifice concepte şi noţiuni însuşite prin studiul chimiei;
C3- să evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de colegi.

Metode folosite: conversaţia, jocul didactic, activitatea individuală şi de grup,


problematizarea.

Material didactic folosit: fişe de lucru


SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele
Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecţiei
1. Moment Verifică prezenţa, distribuie fişele de recapitulare Îşi pregătesc mesele de lucru.
organizatoric şi sistemele periodice.
2. Anunţarea Profesorul informează elevii cu privire la scopul
obiectivelor urmărit în lecţie şi anume recapitularea tuturor
hidrocarburilor studiate.
3. Verifică cunoaşterea noţiunilor teoretice necesare Răspund la întrebările lansate, corectează
Actualizarea rezolvării problemelor prin întrebările: răspunsurile colegilor.
cunoştinţelor 1. ce este o hidrocarbura
2. care este diferenta intre alcani, alchene,
alchine, arene?
3. care sunt reactiile caracteristice tipurilor de
hiodrocarburi?
Verifică frontal tema pentru acasă.
4. Prezentarea Precizează că se va lucra mai întâi individual,
sarcinilor şi a apoi in grupuri de cate 6 elevi.
situaţiilor de
învăţare.
5. Dirijarea Propune iniţierea unui concurs de rezolvare de Urmăresc prezentările colegilor şi îşi
învăţării rebusuri chimice. Formeaza 4 echipe a cate 6 notează rebusurile prezentate la tabla de
elevi astfel incat, fiecare echipa sa construiasca cate un elev din fiecare echipa.
un rebus pentru fiecare tip de hidrocarbura Colaborează pentru completarea
studiat. Echipa 1 – alcani, echipa 2 – alchene, rebusului: formulează şi rezolvă problema
echipa 3 – alchine, echipa 4 – arene. propusă.

6. Evaluarea Repartizează rebusurile celor 4 echipe propuse Lucrează în grup la rezolvarea


formativă a spre rezolvare de grupurile de elevi şi stabileşte problemelor.
progresului timpul de lucru.
realizat Asigură buna desfăşurare a întrecerii.
Anunţă finalul concursului, strânge rezolvările şi
precizează că anunţarea câştigătorilor se va face
în lecţia următoare după analiza rezolvărilor.
7. Asigurarea Propune tema pentru acasă: fisa de lucru. Notează tema în caiete.
retenţiei şi a
transferului

You might also like