You are on page 1of 13

1 | Substituții substantivului

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba și literatura română


Profesor: Daiana Maria Costea
Clasa: a VI-a A
Subiectul: Substituții substantivului
Tipul lecției: mixtă
Data: 18.04.2018
Timp de lucru: 45 de minute

Competențe generale:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite context de realizare, cu scopuri diverse

Competențe specifice:
1.3. sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral
2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învățate, în diverse tipuri de propoziții
3.4. sesizarea organizării morfologice și sintactice a textelor citite (nonliterare și literare)
4.3. înlănțuirea corectă a frazelor în textele redactate, utilizând correct semnele grafice și de punctuație

Obiective operaționale:
a) cognitive:
O.1. Să definească noțiunile: substantiv, verb, pronume, numeral
O.2. Să cunoască tipurile de pronume și de numeral
O.3. Să identifice tipul pronumelui și al numeralului
b) afective:
O.1 Să-și formeze deprinderi de exprimare corectă, concesivă şilfluentă

Metode şi procedee: conversaţia, analizarea, exercițiul, brainstorming-ul, ciorchinele, chestionarea, harta conceptuală, fișa de lucru
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate individuală, activitate frontală
Mijloace didactice: tabla, caietele elevilor, cretă colorată, manualul, fișe de lucru
Metode de evaluare: aprecierea, valorificarea răspunsurilor elevilor prin notarea cu „+” sau „-” în catalogul profesorului
Spaţiu de lucru: sala de clasă
2 | Substituții substantivului

Bibliografie:

1. DEX, Dicționarul explicativ al limbii române și enciclopedic de nume proprii, Elena Ciobanu, Maria Păun, Magdalena Popescu-
Marin, Zizi Ștefănescu-Goangă, Editura Corint, București, 2009.
2. DOOM2, Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu-
Iordan – Al. Rosetti”, Editura Univers Enciclopedic Gold, București, 2000.
3. Emanuela Ilie, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014
4. Programa școlară pentru limba și literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, Ministerul Educației, Cercetării și Inovării,
București, 2009
5. Limba și literatura română, Claudia Topan, Dana Rodica Cheța, Lavinia Fetti, Editura Delfin, București 2016
6. Manual de limba română, clasa a VI-a, Andra Vasilescu, Adela Rogojunaru, Mircea Vasilescu, Editura All, București, 2017
3 | Substituții substantivului

Scenariul didactic

Nr. Timp
Momentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
Crt.
lecţiei
1. Moment 1’ Se stabileşte ordinea în clasă, se notează absenţii și se asigură condiţiie - se pregătesc pentru lecţie -conversația
organizatoric necesare desfăşurării lecţiei.
Profesorul întreabă elevii responsabili cu verificarea temelor dacă toată
lumea și-a făcut tema, după care se va face o scurtă verificare a cunoștințelor.
2. Actualizarea 10’ Profesorul va realiza pe tablă un brainstorming precum cel de la Anexa nr. 1 - vor realiza în caiețele aceeași - conversația
cunoştinţelor schemă, urmând să o completeze - chestionarea
anterioare împreună cu profesorul - explicația
- brainstorming
- ciorchinele
4 | Substituții substantivului

Profesorul va realiza pe tablă un ciorchine în centrul căruia va trece


SUBSTANTIVUL și un altul pe care va fi scris VERBUL, după schema de
la Anexa nr. 2 și Anexa 3

3. Captarea 5’ Profesorul le împarte elevilor câte un bilețel cu textul următor: - vor urmări textul citit de către - exercițiul
atenției profesor - conversația
- fișa de lucru
Albinuța este fetița cea mai mică a familiei Zburătoare. Albinuța a fost
mereu răsfățata familiei. Așadar, Albinuța nu face excepție de la regulă.
Dimineața, pentru a merge la școală. mama Albinuței o trezește greu.
Albinuța ar vrea să mai lenevească în pat. De cum ajung la școală Albinuța
și sora ei, Binuța le povestesc colegilor aventurile de printre crenguțele
copacilor de unde culege polen. Albinuța și sora ei Binuța sunt mereu
zâmbitoare
- vor primi o fișă cu același text,
Ce ați observat ciudat la acest text? V-au deranjat unele cuvinte? (De însă lacunar. Spațiile libere vor
exemplu repetarea substantivului Albinuța? trebui completate cu substituți ai
substantivului, pentru evitarea
Albinuța este fetița cea mai mică a familiei Zburătoare. ____________ a repetării deranjante a
fost mereu răsfățata familiei. Așadar, ____________ nu face excepție de la substantivului propriu Albinuța
regulă. Dimineața, pentru a merge la școală. mama ____________ o - pot folosi cuvinte de tipul : ea,
mezina, fetița, colega, fiul, ele,
trezește greu. ____________ ar vrea să mai lenevească în pat. De cum
amândouă etc.
ajung la școală Albinuța și sora ei, Binuța le povestesc colegilor aventurile
de printre crenguțele copacilor de unde culege polen. ____________ sunt
mereu zâmbitoare.

Profesorul le citește elevilor textul.

Profesorul le cere elevilor să completeze spațiile libere, astfel încât să evite


repetiția, elevii conștientizând astfel rolul substituților.
5 | Substituții substantivului

4. Anunţarea 1’ Substituții substantivului - vor scrie în caiete titlul lecției -


subiectului
lecţiei -pronumele și numeralul-

5. Conducerea 22’ (substitut=înlocuitor - chestioanarea


învăţării şi *o altă parte de vorbire - vor scrie și ei ceea ce profesorul - conversaţia
dobândirea a scris pe tablă de fixare a
substitut≠sinonim
de noi cunoștințelor
cunoştinţe *sinonim=cuvânt cu sens asemănător, dar care se exprimă prin aceeași parte - exercițiul
de vorbire ) - evaluarea orală
- fișa de lucru
Pronumele
 Definire
! – pronumele este partea de vorbire flexibilă care înlocuiește substantivul și care
denumește o persoană sau mai multe persoane

 Tipuri de pronume
 personal: eu, tu, el/ea, noi, voi, ei/ele
 de politețe: dumneavoastră, dumneaei, dumnealui
 *reflexiv: sie, își, -și, pe sine, se, -se, s-
 posesiv: ale meu, alor noștri
 demonstrativ: acesta, acele, celălalt

 Categorii gramaticale (gen, număr, caz) – actualizare


! – la fel ca substantivul: două genuri (feminin, masculin –doar la persoana a III-a,
singular și plural), număr (singular și plural), cazuri (N, Ac, G, D, V)

- vor alcătui, individual, câte un


Profesorul le dă să alcătuiască enunțuri cu fiecare tip de pronume învățat. (*vezi și enunț cu tipurile de pronume
Anexa 4) învățate
- exercițiu se va face în caiet,
pronume personal:
urmând ca, împreună cu
pronume de politețe:
profesorul, să verifice/corecteze
pronume posesiv:
ceea ce au scris
pronume demonstrativ:
6 | Substituții substantivului

Numeralul

 Definire - vor copia ceea ce profesorul


! – partea de vorbire flexibilă care înlocuiește un substantiv și care arată numărul scrie pe tablă, folosind informația
sau ordinea. elevilor din anii precedenți
 Clasificare
• numeralul cardinal: arată numărul
- propriu-zis: unu, trei, opt zeci
- colectiv: ambii, tustrei,
- fracționar: doime, jumătate, sfert
• numeralul ordinal: arată ordinea
 Funcții sintactice
! – îndeplinește aceleași funcții precum substantivul

Profesorul le dă să alcătuiască enunțuri cu fiecare tip de numeral învățat. (vezi - vor alcătui, individual, câte un
Anexa nr. 5) enunț cu tipurile de numeral
învățate

!!! - valoarea substantivală (când tine locul unui substantiv)

ex.: Doi au sosit. (Cine a sosit?) – S

!!! - valoarea adjectivală (când determină un substantiv sau un substitute al


acestuia)

ex.: Doi studenți au sosit. (Câți studenți?) – Atr. adj.

Două fete au sosit. (Câte fete?) - Atr. adj.

Profesorul le împarte Fișa de lucru de la Anexa nr. 6 - elevii rezolvă Fișa de lucru
împreună cu profesorul, care îi va
numi pe câțiva elevi dornici de
răspuns 
7 | Substituții substantivului

5. Asigurarea 3' Profesorul îi va întreba pe elevi: Răspunsuri așteptate: -conversația


retenției și a 1. Care sunt părțile de vorbire flexibile? 1. Substantivul, adjectivul, -chestionarea
transferului numeralul, pronumele, verbul,
2. Dar cele neflexibile?
3. Care sunt subtituții substantivului? articolul.
2. Conjuncția, interjecția,
4. Ce rol au aceștia?
prepoziția, adverbul
3. Pronumele și numeralul
4. Au rolul de a evita repetiția
supărătoare a aceluiași cuvânt.

*dacă ne rămâne timp, elevii pot începe efectuarea temei pentru acasă 
6. Tema pentru 1’ Fișa de lucru de la Anexa nr. 7 - efectuarea temei - exercițiul/
acasă tema pentru
acasă
8 | Substituții substantivului

Anexa nr. 1
9 | Substituții substantivului

Anexa nr. 2

SUBSTANTIVUL
se declină după trei categorii gramaticale

gen număr caz


masculin

nominativ
singular
feminin

acuzativ
neutru

vocativ
genitiv
plural

dativ
10 | Substituții substantivului

Anexa nr. 3
VERBUL
se conjugă după patru categorii gramaticale

mod timp număr persoană

personale/ nepersonale/ trecut prezent viitor


predicative nepredicative - imperfect - (simplu)
1. indicativ 1. participiu -perfect simplu -anterior

singular

plural

a III-a
a II-a
2. conjunctiv 2. supin -perfect compus

I
3. condițional- 3. gerunziu -mai mult ca
optativ 4. infinitiv perfect
4. imperativ
11 | Substituții substantivului

Anexa nr. 4

Alcătuiți câte un enunț cu fiecare tip de pronume învățat.

pronume personal: _________________________________________________________________ .

pronume de politețe: _________________________________________________________________ .

pronume posesiv: _________________________________________________________________ .

pronume demonstrativ: _________________________________________________________________ .

Anexa nr. 5

Alcătuiți câte un enunț cu fiecare tip de numeral învățat.

a) numeralul cardinal:

- propriu-zis: __________________________________________________________________

- colectiv: _____________________________________________________________________

- fracționar: ___________________________________________________________________

b) numeralul ordinal: _________________________________________________________________


12 | Substituții substantivului

Anexa nr. 6

Identificați părțile de vorbire subliniate din textul de mai jos:

Apoi drept să vă spun la voi: „Așchia nu sare departe de trunchiul ei”. M-am gândit de două ori înainte să
spun asta. Doi prieteni de-ai mei, tată și fiu, și-au făcut casă mare, dar ei nu i-au făcut și ferestre. Uși? Are șapte.
Dar ferestre? Deloc.

(la) voi = _____________________________________

ei = ________________________________________

doi = _______________________________________

ai mei = _____________________________________

ferestre = ___________________________________

șapte = _____________________________________
13 | Substituții substantivului

Anexa nr. 7

Se dă textul:

„ Vulpea tăcu și îl privi multă vreme pe micul prinț.

- Te rog… îmblânzește-mă! spuse ea.

- Aș vrea, răspunse micul prinț, dar nu prea am timp. Am prieteni de descoperit și multe lucruri de cunoscut.

- Nu cunoști decât ceea ce îmblânzești, spuse vulpea. Oamenii nu mai au timp să cunoască nimic. Cumpără lucruri de-a gata
de la negustori. Dar, cum nu există negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. Dacă vrei un prieten, îmblânzește-mă!
- Ce trebuie să fac? zise micul prinț.
- Trebuie să ai multă răbdare, răspunse vulpea. Te vei așeza la început ceva mai departe de mine, așa, în iarbă. Mă voi uita
la tine cu coada ochiului, iar tu nu vei zice nimic. Limbajul e sursă de neînțelegeri. Dar, în fiecare zi, te vei putea așeza un pic mai
aprope…”

(Antoine de Saint-Exupéry – „Micul prinț ”)

Se cere:

1. Analizați morfologic și sintactic următoarele cuvinte: îmblânzește, vulpea, de la negustori, de prieteni

2. Subliniați cu o linie verbele.

3. Subliniați cu două linii substantivele.

4. Puneți într-un cerc pronumele.

You might also like