Professional Documents
Culture Documents
( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( )
=0.577
( ) ( ) ( ) ( ) ( ) ( )
=0.6746
( ) ( ) ( ) ( )
Sp2= = =0.6258
S = =0.791
p
to= = =1.35
√ √
C2F6 flow rate does not affect wafer to wafer variability
d) Draw box plots to assist in the interpolation of the data from this experiment
The box plots shown below indicate that there is little difference in uniformity at
the two gas flow rates. any observed difference is not statistically significant. See
the t-test in part (a)
ANOVA
SST=7.402
SSTreatment = 1.141
SE=SST – SSTreatment = 7.402-1.141 = 6.261
Ms T=SSTreatment/df=1.141/1=1.141
MSE=SSE/DF = 6.261/10 = 0.626
F = MST/MSE=1.822
Descriptives
fl0w rate 200
N Mean Std. Deviation Std. Error 95% Confidence Interval for Mean Minimum Maximum
ANOVA
fl0w rate 200
Solution :
The difference of the two methods will be:
Difference(d)
Difference(d)2
D/ce(d) 0.125 0.159 0.25 0.277 0.135 0.224 0.328 0.451 0.507
9
D/ce(d)2 0.015625 0.025 0.06 0.0767 0.0182 0.0501 0.1075 0.2034 0.2570
281 7081 29 25 76 84 01 49
= ∑ = =0.274
(∑ (∑ ) )
( )
( ( )
=0.135
( )
t0 = = =6.08
- tα/2,n-1 µd + tα/2,n-1
0.274-2.306*0.135/ µd 0.274+2.306*0.135
0.17023 µd
d) investigate the normality assumption for both samples.
Report
shear strength
SST=0.528
SSTreatment = 0.338
SE=SST – SSTreatment = 0.528 - 0.338 = 0.190
Ms T=SSTreatment/df=0.38/1=0.38
MSE=SSE/DF = 0.190/16 = 0.012
F = MST/MSE=0.38/0.012 = 28.41
ANOVA
method
Given: n=8 for both solutions that means for solutions 1 and 2
=0.216
1
( ) ( ) ( ) ( )
Sp2= = =0.349
S = =0.59
p
to= = =-2.38
√ √
a)Find the a95 percent confidence interval on the difference in mean etch rates
9.925-10.362 - t0.025,14*0.59*0.5
-0.86
C) Use normal probability plots to investigate the adequacy of the assumptions of normality and
equal variances.
Both the normality and equality of variance assumptions are valid.
ANOVA
SST=2.479
SSTreatment = 0.681
SSE=SST – SSTreatment = 2.479 – 0.681 = 1.799
Ms T=SSTreatment/df=0.681/1=0.681
MSE=SSE/DF = 1.799/14 = 0.128
F = MST/MSE=0.681/0.128 = 5.29
ANOVA
slotution